
Good morning! I have just been offered an opportunity to bake for a wedding venue, and I’m trying to figure out what to charge, per serving on a two-tier what wedding cake that feed 50. I live in a rural community where most are unwilling to pay what I need to make a little profit, but this will not be a problem with this wedding planner.
I’ve baked a while, but just got licensed last year, so this is a prayer answered.
Gima

5y'know i was gonna say start at $5 per but i don't really know -- i've been out of the loop for so long and everything is sky high now -- look at eggs alone -- and i'm just speaking from experience -- i haven't priced out a cake in ages -- i'm retired -- probably needs to be more like $6 ~
(i don't know why that print is so big ^^^)
then start adding on to that -- more for special fillings, fondant, more for gum paste flowers -- but the $6 would cover a fully decorated buttercream cake -- but give the price as a per serving -- so if it's a fifty serving cake and you need to charge $25 more for the extras -- then add the $300 + $25 = $325 and divide that by fifty to get the per serving price $6.50 per -- and charge for delivery too --
but still i don't think you'll make much money -- but i'm really happy for your great opportunity and i wish you the sweetest success!

God bless you in Jesus mighty name . prayin this works

I don’t sell anymore, like K8memphis I’ve not priced a cake and or serving’s for quite some time. You definitely have to consider how prices for ingredients have skyrocketed. There are free cake decorating calculators online. Where you can put in your ingredients, time etc to get a value.

Pricing goes far beyond the cost of ingredients. Just a v3ery few of the 1000+ things that need t be taken into account are:
Time & cost of learning, equipment - from pans & spatulas to oven & fridge; non-edible supplies like toothpicks, waxpaper etc - cake boards & boxes. As you mentioned location plays an extremely important role but seem to think it won't in this case. Then we get to ingredients. Included will be the cot of time spent consulting, planning the design, shopping, baking & finishing your creations. Next up - car expenses for shopping & delivery will include the cost of the vehicle, fuel, insurange, tires, etc & even the "cost" of time away from family should be considered.
As I said, just a very few things that must be considered



Quote by @%username% on %date%
%body%