Where Do You Get Your Powdered Sugar?
Decorating By kamikaze_fish Updated 24 Jun 2009 , 2:12am by bbmom
We have been buying it in the small 2lb bags at the grocery store but all of a sudden it hit me today, maybe it is cheaper to buy it another way. Do you buy yours in large quantity and measure it out or do you just by the 2lb bags as needed? Do you keep several bags on hand just in case?
I don't know if you have Aldi's stores where you live or not Kimmers, but I get mine there. No, I am well aware that it can't beat the other prices the girls here have stated, but my husband and I really are not in a position at this time to be really able to take advantage of Sam's or Costco. Aldis beats other stores prices on the 2lb. if you have to get it that way. I haven't checked Cargo Largo out here for that item, but if you have one they might have some pretty decent prices. I know they have some food items. We also have Dollar Generals here. To me they save me more money then walmart as I have to drive quite a bit further for a walmart.
We have aldis here and the prices weren't much cheaper than C&H at WalMart. We've been contemplating a Sam's or Costco membership. Looks like that's probably our best choice.
Jules you are spot on with Aldi ( love love love that store!!) , that is where I used to get my PS because I shop there every week for groceries but I now just buy in bulk because once a month we go to another town that is farther but has all the warehouse stores.
I've been buying mine in the 1lb box just for the ease of use because most recipes call for 1lb proportions AND it usually does not need to be sifted. Do you all sift your powdered sugar? I HATE TO SIFT.
I get the 50lb ones from Costco, it is cheaper when you calculate it.
A lot of people sift even if it is the 10x
I get mine there too but it doesn't say it's the 10x. So, I do sift mine. Hmmm.
I get mine in the bulk bins at winco, I think it's like .46 cents a pound. But I do have to sift it for fondant.
Interesting, if you check the price at Wal-Mart you'll find the 1 pound box of C&H ps is cheaper per pound than the larger bag.
I always sift except when making MMF. I've found the MMF doesn't need to be sifted but ps for other icings work out much better when sifted. I sift through a fine strainer, not an actual sifter....sifters take forever!
I just did the math - my choices are staying at WM and paying $1.67 for 2 pound bags (great since my recipes all call for 2 pounds each) or going to Costco, paying $4.50 for 7 pounds, and a $60 yearly membership fee. I would have to use 225 or more pounds a year in order to make the cost savings. I'll stay at WM for now - that would be 120 batches of icing in one year - no way will I get anywhere close to that this year.
It is cheaper for me to buy the 2# bags at walmart. I'm glad it's cheaper that way though, because it would be worth it to pay more just so I didn't have to measure out that stuff. My bc recipe takes 2# of ps per batch. I'm all about the convenience of pre-measured ps.
I pay $1.34 for a two pound bag at my local Walmart.
Quote by @%username% on %date%
%body%