I posted this in the general forum but have gotten no responses. Let me try it here. ![]()
I'm starting to get friends (and their families) asking about buying my cakeballs and I'm trying to figure out what to charge. MY idea was.....$10.00 for the first dozen and $5.00 for each additional dozen ordered. My rationale is....if I'm making just a dozen, it's not really worth the time, just for 1 dozen. Therefore, they would probably order more, since they're getting a reduced rate on more than one dozen. One person I quoted this to seemed to think it was fair.
My DH thinks I'm charging too little but my mother thinks it is WAY too high.
I plan on purchasing boxes/tins and packaging them up pretty. Any comments or suggestions? No one in my area has seen these before and everyone who tries them just ooh and ahh over them.
TIA
The first ones I charged for I said $20 for a cake mix worth. Then I bought the cake mix, pudding, eggs, creamer and chocolate and realized I needed to charge $30. The mix made about 70, so it's 43 cents each. Which (I just did the math) is $5.13/dozen. Underpricing again!! Ugh lol I need to grow some "cake balls" and start charging what I should charge for things ![]()
Quote by @%username% on %date%
%body%