I'm starting to get friends (and their families) asking about buying my cakeballs and I'm trying to figure out what to charge. MY idea was.....$10.00 for the first dozen and $5.00 for each additional dozen ordered. My rationale is....if I'm making just a dozen, it's not really worth the time, just for 1 dozen. Therefore, they would probably order more, since they're getting a reduced rate on more than one dozen. One person I quoted this to seemed to think it was fair.
My DH thinks I'm charging too little but my mother thinks it is WAY too high.
I plan on purchasing boxes/tins and packaging them up pretty. Any comments or suggestions? No one in my area has seen these before and everyone who tries them just ooh and ahh over them.
TIA
Your pricing would be fair if you are not spending a lot on supplies and packaging. If you could find some packaging less than 50 cents, It may work. You also have to consider you time. If you have lots of balls to make (100 or more) that price is more than fair.
I charge $10 per dozen. I got containers from GFS for $11.00 for 100. Just plain white styrofoam. Fancy packaging would cost more. If you think about it, when you buy things in the store a lot of times you are paying more for the pretty package. If you get the same item in plain packaging it would cost less.
I charge $1.50 each for mine (minimum order fo 25 per flavor), but offer them in a bunch of really fancy-sounding flavors. This does not include any fancy packaging, just bulk. Your ingredients are less $$, but they are just as time consuming to produce as truffles.
Thank you for responding. ![]()
I will have to look into less expensive alternatives for packaging. The time issue of making cakeballs really doesn't come into play for me. I am a SAHM, with my youngest ready to go off to college. I have nothing but time! LOL
Thanks again for your help.
I charge $1.50 each for mine (minimum order fo 25 per flavor), but offer them in a bunch of really fancy-sounding flavors. This does not include any fancy packaging, just bulk. Your ingredients are less $$, but they are just as time consuming to produce as truffles.
I checked out your site to see what you meant. Very creative!!
Quote by @%username% on %date%
%body%