Made a couple of changes from the last one.
Make sure you go to the base price tab and put x's on the supplies that YOU use and check that the prices are what YOU pay!
Also, I put my base price in at 13 cents an inch, but I just do the MMF not the fancy royal icing. So if you want it to come out to a dollar an inch your base price should be 93 cents. The overall price is calculated by base price per inch PLUS the cost of your supplies!
You can enter your own recipes in.
Enjoy!
God Bless
Alice
Wow, thanks Alice.. that looks like a great pricing matrix.
Thank you so much you are such a big help. Cheers to you!
Tried it out and it works great. May have to modify to suit my needs but you definitely gave me a starting point. There were a few thing I had missed calculating in the price of cookies. Thanks Alice!!!
I feel so dumb now.....I see this posting everyday and never looked at it until today....thanks all
WOW! I just checked this out for the first time and it's AMAZING! I have saved it as a template file on my computer and I can't wait to use it.
Thanks!
Wow, I just came across this matrix, what a gold mine! The only problem is I have no idea how to use it. Could you give me any pointers? Thanks
ooo! I'm in love! I've been playing around with this thing all night and it is great! Only question, how could i do cookies other than sugar? I want to sell a variety and would have to list it as x# of one kind, x# of another, etc. Right now I can change to different recipes but not multiple recipes (with batch sizes and cookie sizes also different). I would have to run individual quotes for each cookie type. If anyone could tell me how to monkey with the matrix they would make my day! PS, I don't know diddle about excel.
heehee, "monkey with the matrix" ![]()
Quote by @%username% on %date%
%body%