How many servings would you say it was? I think you should charge at least $3.50 per serving, if not more, given the amount of work you put into it. Or, if you don't want to go by servings, what about a starting price of $100. You couldn't get a cake like that at any ol' bakery, so I think at least $100.....
HTH
Jen
I would say $65 but then don't go by me, I always underprice things ![]()
WOW!! I'm really off. I might have to raise my prices
Here is what I Charge
For a basic buttercream
Round or square
6" $15
8" $20
10" $25
12" $40
Sheet Cakes
7X11 $15
double $30
9X13 $20
double $40
11X15 $30
12X18 $40
Special order cakes extra
ex..fillings, whipped frosting, fondant cake kits, etc
That is an amazing creation!!! Original, detailed and beautiful. Do not ask for less than $100.00! Anyone would be lucky if you made their wedding cake.
WOW!! I'm really off. I might have to raise my prices
Here is what I Charge
For a basic buttercream
Round or square
6" $15
8" $20
10" $25
12" $40
Sheet Cakes
7X11 $15
double $30
9X13 $20
double $40
11X15 $30
12X18 $40
Special order cakes extra
ex..fillings, whipped frosting, fondant cake kits, etc
how are you making any money? On some of these I can't see how you can even begin to recoup your costs. How can you make ANY cake for $15 and not have it cost you money?
I thought it was a real banana split on the cake. You did a wonderful job.
Go up on your prices, please!! You only charge 5 dollars more for each 2" increase in pan size, that can be an additional 10 servings (or more depending on how you cut it). So that is only 50 cents per serving!! I think as talented as you are, I'll move to where you are, buy your cakes, and sell them myself, ha ha!! ![]()
Same thing on your sheet cakes. A 9 by 13 can serve 40, yet you charge the same for it as for an 8" round which serves 24. Something to think about...
a cake mix costs me .89 cents
2lb powdered sugar $ 1.30
eggs .89 cents dozen
4 sticks butter .50 cents
3 sticks of crisco $2.20
maybe .50 for 3tbs milk and 1tsp vanilla
.99 cakeboard if bought by piece
.99 cake box
So to make a 8" cake I figure it would cost without electric and timeand making 2 batches of frosting...
$5.87
a cake mix costs me .89 cents
2lb powdered sugar $ 1.30
eggs .89 cents dozen
4 sticks butter .50 cents
3 sticks of crisco $2.20
maybe .50 for 3tbs milk and 1tsp vanilla
.99 cakeboard if bought by piece
.99 cake box
So to make a 8" cake I figure it would cost without electric and timeand making 2 batches of frosting...
$5.87
Just curious, where do you buy your butter?? 4 sticks for 50 cents? Even if it was 50 cents a stick, that is cheap! ![]()
a cake mix costs me .89 cents
2lb powdered sugar $ 1.30
eggs .89 cents dozen
4 sticks butter .50 cents
3 sticks of crisco $2.20
maybe .50 for 3tbs milk and 1tsp vanilla
.99 cakeboard if bought by piece
.99 cake box
So to make a 8" cake I figure it would cost without electric and timeand making 2 batches of frosting...
$5.87
Ok this comes to 8.26 per cake without any fee for time, electric or headaches! I think your prices are a bit low. Living in NY is not cheep. I know here in CA the prices are more then what you have listed. Please recheck your costs.
Your cake is great! I too think you should charge around $100 for it. You are really shortchanging yourself. Your work is great and you should be paid way more then your prices.
I think I pay over $3.00 for 4 sticks of butter - is that a typo? And if I don't get my eggs at BJ's I have to pay about $2.50 a doz!
You guys can go and put it all in the pricing matix that is in the cake business forum. It is a huge help - I totally modified it for my purposes and then I know the cost for all my ingredients and boxes, boards, etc...It is a great tool...Mine is a bit more simple than the one posted as I deleted some pages but boy it was a great place to start - you can also add in what you charge for labor...
I pay .50 for a stick of butter but that is at the commissary - and they tend to be lower and no tax....but sometimes it bumps up to 2.19 a pound so that is what I use for my price in the matrix ![]()
Agagnier- you are way undercharging for you work. Your cakes are very good. The banana split cake is awesome. You should charge at leaset $75-$100 for it . It is a custom made cake and can not be found in a grocery store. You should definately raise your prices. You got the talent! ![]()
Faye
I was going to say $50 off the top of my head, but if it does feed 29, then I would say $60. It is super cute..you arent charging enough from the price list.
I don't know where upstate you are, but you are definetly undercharging! I live on Long Island NY and that cake could take a $100.00 price without anyone batting an eye. Call bakeries around your area and see what they charge for regular 8 or 9 in. cakes and you will have something to measure by. Remember, they are not custom cakes either.
Quote by @%username% on %date%
%body%