
Hello!
I have a client that placed an order for 750 chocolate covered oreos individually wrapped and 750 chocolate covered pretzel rods individually wrapped. Now I paid a total of $713.76 for all of the ingredients : oreos, pretzels, molds, chocolate, paramount crystals cellophane bags. Ironically I bought enough oreos to make 750 and same with pretzel rods. Now, it took me about 56 hours total to make these, it's just me.
I used a template calculator and it gave a very high charge and I am second guessing. The total read $2875.19
Now, does that sound right ? What would you charge for a large order like such .
Thanks , I'm just a bit overwhelmed as I am doing this order in between my regular job with no help.

that's not even two bucks a piece --
i was at a craft fair and i bought an iced cut out cookie for four bucks --
you are way way off -- 1500 pieces? and the money wasn't nailed down from the get go? ouch ouch ouch
$6,000

or you could so the $713.76 plus $560 equals about $1300 then tack on at least $2 each for $4300 --
the $560 gives you ten bucks an hour at least!

@K8memphis Thank you so much, reading your feedback gave me peace of mind. Thank you so much for helping, sending you a huge huge hug because you brought light to the equation here

thank you So Much, 508desserts! love the hug! and sending one back to you!
Quote by @%username% on %date%
%body%