Cake Jar Pricing Please Help

Business By Bakerella16 Updated 17 Mar 2017 , 11:55pm by johnson6ofus

Bakerella16 Cake Central Cake Decorator Profile
Bakerella16 Posted 17 Mar 2017 , 8:59pm
post #1 of 6

Hi everyone, new here and need help! 

I'm an amateur baker but a pretty good one! I wanted to start selling cake jars / dessert jars as a "fundraiser" for my studies. 

I used to sell French macarons a dozen for $20-25 (mixed variety) but it can be very time consuming. 

On to Dessert Jars... flavors - Cookies & Cream Fluff                   Sea Salt Caramel Brownie cake.   Earl Grey Lavender Cake MatchaMisu 

I plan on having both 4 and 8 oz available

How would I price each size and how do I do the math for future baked goods? I know i have to add all the cost of supplies and my time spent making it but do i divide, multiple, subtract? Please explain Lol I think with Macs it was a little easier. 

TIA

5 replies
johnson6ofus Cake Central Cake Decorator Profile
johnson6ofus Posted 17 Mar 2017 , 9:26pm
post #2 of 6

A big factor is the cost of the jars. I make them for my kids (adults) and they all agree the 4 oz is way too small. The jar price is about the same, but the portion is so small it feels like "a rip off".

I bake them in the jars, pop them out and slice into 3 equal parts. I them pop one cake in, ice, cake, ice cake and ice top.

The market area will dictate pricing .

johnson6ofus Cake Central Cake Decorator Profile
johnson6ofus Posted 17 Mar 2017 , 9:28pm
post #3 of 6

BTW...my kids store them in the freezer. My son's favorite is chocolate with crushed butterfinger topping on the icing. Microwave for 45 seconds and he says it's like great lava cake....lol

Bakerella16 Cake Central Cake Decorator Profile
Bakerella16 Posted 17 Mar 2017 , 9:44pm
post #4 of 6

What do price yours at if you don't mind me asking

johnson6ofus Cake Central Cake Decorator Profile
johnson6ofus Posted 17 Mar 2017 , 11:54pm
post #5 of 6

heart_eyesI only get paid in love and adoration. Sorry, not a business. I would happily tell you. I have been offered $$$ to do it, many times, but everyone expects great quality and Walmart prices.

But my experience is that my method takes at least twice as long as a standard paper cup cupcake. I once made 72 of them for my son's girlfriend BDay. Trial and error showed you really needed the "layers" to get good icing proportions. I use three layers, while "wicked good cupcakes" uses only 2. (They get $10/jar with free shipping).

I would price it like a jumbo gourmet cupcake plus $1 for the packaging. Or 1.5 times your regular cupcake price.

johnson6ofus Cake Central Cake Decorator Profile
johnson6ofus Posted 17 Mar 2017 , 11:55pm
post #6 of 6

Or 1.5 times your regular cupcake price.  PLUS $1/jar

Quote by @%username% on %date%

%body%