You really want to price out what its going to cost you to make the cupcakes (materials, time). So then you will know what profit you will end up with.
I charge anywhere between $1.25 up to $2.00 for a standard size cupcake. How much did you come up with that made your husband give you a weird look?
Well, how much is your cost? Don't forget overhead, at a minimum you'll have utilities and insurance, but some states also require a licensed and inspected commercial kitchen.
Your cost is $1.65 or would that be selling price?
That was my selling price. I was trying to give a 'deal'. I know I shouldn't do it, but I did
I guess I was hoping to get more business from my hubbies work friends. I would still make approximately $35-40 on the 40 cupcakes. So it's not horrible.. is it?
Quote by @%username% on %date%
%body%