I just did one for a teacher (and I only charge teachers the cost of supplies...) and I was just sitting here trying to work out a $/serving. Curious to see what others have done.
We price GF cakes 10-20% above regular cakes due to the more expensive ingredients, as well as the additional labor involved in baking GF when we have non-GF orders (you have to be extremely careful to prevent cross-contamination). Smaller cakes are closer to a 10% premium, while larger cakes are about 20% more expensive due to larger amounts of the pricier ingredients required.
YMMV for pricing depending on how you source your GF ingredients. We do enough GF business to buy rice flour, sorghum flour, and tapioca starch in bulk to make our own GF flour mix...while still more expensive than regular flour (especially the sorghum) it isn't nearly as expensive as buying the smaller premade GF mixes (i.e. Bob's Red Mill).
BTW try to avoid GF flour mixes with potato starch, it leaves a very gritty mouth feel.
Pricing a GF cake is the same as when you figured the pricing for your other cakes. Check out this thread on information on how to price your cakes/or other products.
http://cakecentral.com/cake-decorating-ftopict-694973-.html
Quote by @%username% on %date%
%body%