I am making a rice krispie wedding cake soon. This one has all tiers of exposed rice krispies except 1 will be covered in fondant. I have no idea where to start pricing this thing vs. what I would normally charge a bride for a wedding cake. Any suggestions??
Good question. I've made one for my son because he doesn't like cake. I'd like to know the answer to this myself.
I usually charge $0.50 less than my normal per serving price. Decorating takes me the same amount of time and materials, but the prep time with pans and clean up is a lot less for me with the rice krispy treats.
I make up about 4 batches of my recipe at once, then I form in a pan, pop out to dry and harden up and then fill the pan again. I can have 2 layers for one tier done in about 15-20 min, versus the minimum 60 minutes (depending on the size of the tier)
Quote by @%username% on %date%
%body%