for this cake? 3 layers 13 x 9 sponge with whip cream and fruit filling, iced with whip cream more fruit and almonds on the side.
oops! not sure how to post pic
http://www.cakecentral.com/cake-photo_173893.html
TIA
Sorry, I can't help you with the pricing, but that cake looks and sounds delicious!
you say 3 layers but you classify it as a torte which usually means you take a 2" layer and slice it into 3, is that what you did? If so I would charge at least $50. If it is a 7" or 8" high cake with 3 2" layers with fruit in between the layers then triple that price due to the triple amounts of servings.
And for Florida check this out...
http://sellingcakes.com/?p=171
cakedivine, It's just one of those days
Mike, Why wouldn't you?
Sadsmile, Thanks but I haven't sold a cake in over 6 yrs. hopefully in the near future I'll be able to get the ball rolling again.
I was just curious
Nothing wrong with the cake. It's just not in my taste area.
Mike
cakedivine, It's just one of those days
Mike, Why wouldn't you?
Sadsmile, Thanks but I haven't sold a cake in over 6 yrs. hopefully in the near future I'll be able to get the ball rolling again.
I was just curious
Mike wouldn't for the same reason I wouldn't. We both own bakeries and can make our own.
That cake you made doesn't look too different than the ones in the high end grocery stores around here and the sell for about $30.
Chances are your local bakery would be selling something like this for about $25. I would check your local stores to get an idea.
Chances are your local bakery would be selling something like this for about $25. I would check your local stores to get an idea.
Yes but a local mass producing bakery or grocery store bakery can afford only a few dollars in profit due to the sheer volume they can sell/produce.
The small home business baker must pay retail for their ingredients and paper goods; thus the mark up must be more to accommodate the added expenditures.
Chances are your local bakery would be selling something like this for about $25. I would check your local stores to get an idea.
Yes but a local mass producing bakery or grocery store bakery can afford only a few dollars in profit due to the sheer volume they can sell/produce.
The small home business baker must pay retail for their ingredients and paper goods; thus the mark up must be more to accommodate the added expenditures.
This is true, but this cake is very typical of a grocery store. I, who have paid custom cake prices, would not order this cake from a custom cake person. I would just get it from the grocery store, instead of paying a custom price.
I also would not try to sell this cake as a custom cake. I couldn't compete with the grocery price, I wouldn't feel right charging someone for it (why I don't sell cupcakes and send them to my competition), and it does not reflect a "custom" cake, which is how I justify my pricing. For me to sell that cake it would be at least $150, they can get it at the market for $25 bucks.
Quote by @%username% on %date%
%body%