Massive Styrofoam Topsy-Turvy Request
Business By niccicola Updated 30 Nov 2009 , 2:59pm by JenniferMI
I'm really hoping some of you out there can help me run these numbers.
I have a group of clients that throw an annual jubilee for Virginia Tech. For 2010, I have been contacted to do design the cake. Awesome! They want a larger-than-life Topsy Turvy cake. I emailed them with some quotes on how much it would be to do half cake/half styrofoam cake. I meet with them tomorrow, so here I am pricing Styrofoam.
If they truly want a larger-than-life cake, I want to meet with them and give them a quote for an all styrofoam showpiece and kitchen cakes to serve from.
I have never sold styrofoam cakes before. I plan on selling them at 60% regular topsy turvy price (60% of $6=$3.60).
My question is...do you usually include the cost of the styrofoam and shipping/handling with this discounted rate. Or is the discounted rate solely for time and other materials (fondant, buttercream, etc.)
Thanks for your help!
I don't do alot of styrofoam, but for the ones that I have done, I have found that the price of the styrofoam dummies is pretty comparable to the cost of doing a real cake.....especially if you have to order them and pay for shipping etc. I think most people on here charge somewhere in the range of 80%-100% of the regular cost of their cakes.
Yeah, I've got quotes being processed from dallas f and taylor f
60% seemed to be the recommended price from what I read on here. My wording to my clients was this:
"Styrofoam cakes are $3.60 a serving (60% of a standard topsy turvy cake cost) based on what a real cake of that size would serve, plus the purchase cost and shipping/handling."
So, I did tell them they would pay for it all, but I wanted to see if anyone else did that. The way I figure it, is they are paying 60% of the regular price for time and other materials. The money that was deducted would be the time and cost of making real cake. Since styrofoam and s/h can vary in price, it's hard to set a price for that, so I would just charge on an individual basis and add to the $3.60/serving price.
Thanks for your input-it really helps!
Dallas foam is good, too.
I would definately put the price of the materials into the price they pay.
Up the price, not enough in my opinion.
Most of what we do is labor.
Jen ![]()
Quote by @%username% on %date%
%body%