
Hi,
I am trying to do my pricing and I was wondering how people charge for their cupcakes. I've seen the various prices, $1.50-$3. I was thinking of charging $2.25 per cupcake, the same price I am going to charge per serving for cakes. Is this normal? Do you charge the same price for both or is it different? Thanks for your help.


I charge more for my cupcakes because there is more work involved, and the serving size is bigger. Generally, a cupcake is bigger than a slice of cake. And, when you take into account the amount of time is takes to ice and decorate one single cake that might be 16-20 servings and the time is takes to ice and decorate 16-20 individual cupcakes, you might reconsider your pricing. Just some thoughts! Good luck and have fun!

Hi Im in Canada and need to know what to charge for my cupcakes
not too much spare cash here on Prince Edward Island so dont want to put people off is $1.20 per cup too much ??

My cupcakes are generally the Texas Size ones, so it's actually more cake per serving. If doing just a big grocery-store swirl of icing on top, that's more icing that you'll find on a 1x2x4 slice of cake. Delivery is more work (more space in the van, potentially more trips to unload, and definitely MUCH more time to set up 150 cupcakes in lieu of a 3-tier cake that I literally "drop and run").
If they want fondant work or special anything, my cupcakes can cost MUCH more than my regular flat-priced wedding cakes.
And my BC wedding cake per serving price right now is $3.50.

My basic swirl cupcakes are cheaper per serving (by 15 cents), but anything more complicated than that are more expensive per serving. For me, it depends on the materials (BC versus fondant) and how long it will take me to to one.

More work, I ain't charging less then a regular serving! The new cupcake shop in town averages $4.00 a cupcake & they are SO worth it.




For me, it takes me less time to "swirl" 36 doz cupcakes than it does to ice a 36 seving cake.

For me, it takes me less time to "swirl" 36 doz cupcakes than it does to ice a 36 seving cake.
I agree. BUt it takes more icing for 36 cupcakes than it does for a 10" two-layer round cake. I can put the 10" round cake in a box with one movement, but it takes 36 movements to package 36 cupcakes (and depending on what box size I have available, possibly more than one box.)
Ironically, the threads usually lean toward JUST the cost of materials, ignoring the time factor. This is a GREAT example of how material AND time is a factor in pricing, which is probably why we all hate the pricing part of this business!

mmm....
still no better off as yet for an answer !
im only starting off so for these recent orders im sticking to cupcakes
i dont like buttercream and make my own royal icing toppers which takes ages but is a labour of love
i find over here the cupcakes are nice but i have to trowel off half a ton of buttery icing just to taste them !!!
we arrived here in PEI last Sept from Ireland
any other expats out there ?

Well im thinking $30 for a tray of 2 dozen i cant get my photos of my work on here for some reason

They do take more icing, but per serving, my cupcakes are less cake. For example, my basic chocolate cake recipe, 1 batch makes 2 9" layers, which I say at MOST feeds 24 (and I think that is stretching it). With that same recipe, I can make into 36 cupcakes.

Fiona - Down in the States, we say "Welcome". The pricing you're seeing here is based on Wilton Wedding cake cutting guides, which is basically a volume of cake 1"x2"x4", or 8 cubic inches. An average cost per slice of cake is in the $2 - $5 USD range. Many can cost much more $15- $20 USD, depending on the work involved. What you are seeing here is that an average cupcake is priced on the high end of your average price because of all of the extra handling and packaging involved in one hundred cupcakes vs. three tiers stacked. I think simple cupcakes for many people here would be in the $3- $5 USD range. More decoration would be more $. Many people use one of the larger sized cupcakes as well. The increased volume for one serving increases the final price as well.


I don't get many cc orders and when I do... they are for kiddos and they WANT the serving size to be smaller. I just use the standard farberware pans with Wilton wrappers (CK products never seems to have the white sleeve of cc wrappers in stock when I order). At most I would say they are 4 bites for an adult.

A labour of love eh? You'll be complaining about that labor soon enough as soon as you set a good price for what you feel is worth your time, like Indy pointed out. Time.
Geez, what I meant was, if you don't set a good price, then you'll be complaining soon, and won't be referring to it as love.

i find over here the cupcakes are nice but i have to trowel off half a ton of buttery icing just to taste them !!!
I do the same thing but it's because I'm an icing snob. If it's not my icing, then it must taste like crap!
(Except for CC'er Myesha's cream cheese icing. omg, give me a bowl and a spoon and get the heck outta my way! And I'm not even a FAN of cream cheese icing!)
Quote by @%username% on %date%
%body%