If you have a Walmart or a bakery near they may do them for you if you are willing to pay their price. Printers are't that expensive I only paid 39.00 for mine the edible ink is what is expensive, but worth it to me. My printer is the Epson Stylus C88 I have had it for a while and love it.
How much would be a reasonable price for something with a bible verse on it like this:
http://cakecentral.com/modules.php?name=gallery&file=displayimage&pid=1222522
I have a cake due in April and I'd was going to try to buy an edible sheet rather than do all that lettering IF it was reasonable.
I had a bakery do one for me - they charged me $10!
I thought it was ridiculous - but it was a minor emergency and I didn't think of places like Wal-mart or even the grocery store ![]()
You could possibly do an image plaque but use your regular picture (on gumpaste)??? Maybe you could print out the pictures and laminate them and put them on the cake. I have a wedding cake coming up this weekend with the same concept. HTH
Wow the cake is amazing!
Good luck and post a pic.
I too have a question about edible image,
Can you get any style printer and just use edible ink? Are the edible ink cartridges that interchangable?
I know the printer will just be used for edible images only. I have been wanting to start doing edible image but have so many questions.
Wow the cake is amazing!
Good luck and post a pic.
I too have a question about edible image,
Can you get any style printer and just use edible ink? Are the edible ink cartridges that interchangable?
I know the printer will just be used for edible images only. I have been wanting to start doing edible image but have so many questions.
No you can't just use any printer you have to use specific epson or cannon printers. Checkout s u g a r c r a f t .com they on their homepage will have something to the effects of edible image. Go to that page and there will be another link that you can follow that will show you the list of compatable images.
Different stores are going to charge different prices. Back when I worked at Publix (this was 3 years ago now) it was $8 per sheet. Not sure if the price has gone up now or not, I know a LOT of the bakery prices have gone up since I left (some are double!!!!).
Do you mean grocery stores or walmart? I am sure a printer can do it, it just depends on what imaging software you have? I know that there is a company out there that has rice paper that is for the edible printer. I don't think that I can say it here but just do a search for edible ink and the company should show up.
Quote by @%username% on %date%
%body%