Those look soooooo good!. You could probably charge between $30-$35.
Wow,thank you guys.I told lady I'd charge her $ 9.oo/dozen.But then as usual I second guessed myself and tought maybe I was asking too much and didn't want to loose potential customer.So here I'm with the truffles all ready, but had no idea what to charge.Thank you guys so much,You just gave much needed confidence.
I make and sell truffles @ $28.00/pound. That tray looks like it should sell for around $38.00. Good job!
As you know from living here, most independent candy stores charge by the pound, rather than by display.
Here are some things to consider -
What brand of chocolate did you use? If you used candy melts, then you cannot charge as much as you would if you used real chocolate.
How much did the packaging cost you? Is that included in the price of the candy?
Are you offering a product that is normally not offered in your area? If you are, then you can charge a more premium price for your product.
Theresa ![]()
As you know from living here, most independent candy stores charge by the pound, rather than by display.
Here are some things to consider -
What brand of chocolate did you use? If you used candy melts, then you cannot charge as much as you would if you used real chocolate.
How much did the packaging cost you? Is that included in the price of the candy?
Are you offering a product that is normally not offered in your area? If you are, then you can charge a more premium price for your product.
Theresa
Totally! ![]()
Quote by @%username% on %date%
%body%