Canadians - Where Do You Buy Your Fondant?
Decorating By Jenteach Updated 19 Jun 2007 , 7:13pm by stalbertsusie
I've only ever tried MMF and Wiltons (yuck!)...I liked the taste of the MMF but I guess I didn't make it right or something because my figures wouldn't hold their shape and it stuck to everything. I haven't tried to roll it out...I must try Toba's recipe sometime.
Otherwise, the only stuff I've ever seen in Michaels is Wiltons...Maybe they should branch out alittle... ![]()
McCall's brand fondant is pretty cheap & easy to use. It comes in 1kg, 5kg & 10kg buckets...in white (vanilla), ivory (white chocolate) and dark brown (chocolate):
http://www.mccalls-cakes.com
The best thing is the ivory brand can go in the fridge because it's based with tempered white chocolate, SO useful for hot summer weddings....and i think it's the tastiest of the three.
Thanks Antonia74 - I think I may just have to try some of McCall's fondant. While I like MMF, it's a pain to make sometimes and I wish I could just use some nice tasting ready to use stuff....
Anyone else? Has anyone tried the kind that they sell at the Bulk Barn?
Jen
I use a product from Dawn foods which is called deccorice but it is a pail of fondant.It smells like cotton candy and is real tasty.I buy it here at the PM hobby and crafts but Dawn is nationwide...
I recently bought some of the McCall's fondant and I found it to be very tasty. Agreed, the white chocolate is my favourite. The chocolate fondant tastes like Tootsie rolls!
My only comment is that I found this fondant to be very soft. I've found I need to roll it a little thicker, and I had to add some Gum-tex to a bit of it to make a shape that would stand up. Even after drying overnight, it was still soft. This is nice on a cake, because it's easy to cut.
The Wilton fondant is great only if you're not eating it. It is very easy to work with, so it's great for practice or modeling figures that no one will eat. Or, for covering cake boards. Otherwise, blech!
I have made lots of MMF, and my kids love it, but the last batch I made went all crumbly when I tried to colour it. Very frustrating - I've never had any problems with it before. I've yet to try Toba Garret's fondant, but I have the recipe and all the ingredients and I think if it works out, that one would be the way to go. You can flavour it however you wish, and the consensus is that it is lovely.
Haven't tried the Bulk Barn fondant. I'd love to know if it's any good, even just to keep on hand for those last minute fondant emergencies!
I buy mine at bulk barn! I can't remember the name off the top of my head but it is $14.99 and you get 2kgs. It is really easy to roll out and I think it taste better than MMF (oh did I say that out loud?) It has a much better texture, I find that it doesn't have much flavor (vanilla, chocolate...) to it so I always kned in some of my own.
HTH!
I didn't know the Bulk Barn sold fondant. I will have to look the next time I am there. I am planning to go tonight so I will try to find the name of it and post it here.
I have to admit that I have bought Wilton's and flavoured it with the flavour drops that I heard about on this site. It still does not taste that great.
I hae usually only made MMF. What is Toba Garrets recipe? I have not heard of it.
You can find Toba's recipe in this thread from CakesCanada: (I don't know where else it might be posted)
http://www.cakescanada.com/forums/viewtopic.php?f=8&t=414&p=3389&hilit=toba+fondant#p3389
I can't remember the name of the fondant from Bulk Barn, yet I look at it every time I go there! That's what you get from inhaling too much powdered sugar...
Alright Guys, Sorry for the wait. The fondant is called Virgin Ice by Liberty. 4lbs $15! no flavouring so feel free to come up with your own!
Good Luck!
I found this while googling Virgin Ice. Maybe this will help you!
Fondant Comparison... a group of Ontario cake decorators got together this weekend, and we compared fondants. Below is the results!
Wilton ($35/5lb = $77/5kg)
taste was truly offensive.. "is this really supposed to be a food product?"
workability was very nice moves well around curves & corners, but does not stretch & sag VERDICT: great for decorations, not appropriate for items intended to be eaten
Chocopan ($55 for 5kg)
tastes like white chocolate
incredibly soft MAJOR sagging!
VERDICT: definitely not for decorations! would be very dfficult to work with due to softness taste was a big plus if you like white chocolate
Virgin Ice ($28/5kg)
initially okay taste, but has an odd chemical aftertaste
texture is somewhat spongy and tended to shrink back after rolling also tended to crack & tear like a marshmallow over corners
VERDICT: could use it for some simple decorations if I had it on hand, but wouldn't go out and buy it
Pettinice ($28/5kg)
initially okay taste, but has an odd chemical aftertaste
texture is somewhat spongy and tended to shrink back after rolling also tended to crack & tear like a marshmallow over corners
VERDICT: could use it for some simple decorations if I had it on hand, but wouldn't go out and buy it
Mill Lane ($35 for 5kg)
Taste was pleasant and comparable to McCall's
Workability of one batch was good VERY firm to begin with, and a number of hard little nuggets which had to be picked out, but corners nicely and hold it's shape fairly well (not too much sag) while still providing enough stretch
VERDICT: a good all-around fondant comparable to McCalls overall, personal preference whether you prefer a firmer or softer fondant
NOTE: we also had samples form another batch which was compared to chewing gum extremely soft
Note: we also sampled the Chocolate ML beautifully dark chocolate colour very nice taste, workability was good, but we also had reports of inconsistent texture from one batch to another
McCall's ($32/5kg)
taste was different than, but comparable to ML personal preference as to which is better
like ML, there is a MAJOR variation between the samples we tested the small package sample was so soft as to be un-useable the larger package was softer than ML, but much more workable than the first sample. Substantially better than Virgin Ice and Pettinice in terms of workability
VERDICT: while we were concerned about the drastic variations between batches, it would come down to personal preference between this one and Mill Lane this is still a softer overall fondant than Mill Lane
MMF (approx $13/5kg)
taste was okay, but extremely sweet
holds it's shape reasonably well, but cracks & rips badly over sharp corners
VERDICT: very inexpensive to make, a little more workable than scratch, but scratch tastes much better.
Scratch (Toba Garette's recipe) (approx $12/5kg)
taste was very nice (most popular)
workablilty was not great was not at all forgiving on corners
VERDICT: very inexpensive to make, tastes better than MMF, but not quite as workable.. Would benefit from being mixed with a commercial fondant for workability
NOTE: some of us intend to play with the recipe a bit to try to improve workability
NOTE: as per conversation this is no more difficult than MMF to make, but much better tasting!
I am new to fondant and I have only used MMF. But I am going to try Toba Garretts recipe. Has anyone tried the Mccalls dried fondant mix? I like the idea of adding any flavor.
Quote by @%username% on %date%
%body%