Questions Regarding Parchment Triangles
Decorating By darkchocolate Updated 20 Jul 2006 , 12:06am by dandelion56602
I need to buy some bags and I am wondering how many of you use the parchment triangles? Are they hard to roll up? Also do you use a coupler with these bags?
I have been using the disposable with two featherweight bags but I need some more and I am not sure which I need to buy.
darkchocolate
use parchment all the time, esp. w/ royal
not hard to form once you practice a bit.
yes, can easily use coupler w/ them (and easier to get it out of parchement than disosable or featherweight)
I have all three kinds..parchment, featherweight and disposable.
disposable real handy for melting chocolate so you can pipe it.
featherweight I mainly have in larger sizes (14" adn 16") for use w/ really big tips including the icing tip when you have to work w/ a lot of icing at time.
I started using them after my first Wilton course & love them. I buy the precut 100 for $5 & for small amounts I even cut those in 1/2. So, I probably get 150-200 bags for $5. Actually less than that b/c a store I go to (Hobby Lobby) has a 40% off coupon every other week. And the good thing is they last forever. Another thing is I have found that icing & colors don't "separate" with parchment (I always had this problem w/ disposable bags.
I have used both and agree that the disposable are good for large quantites, and the parchement is better for small. I also prefer the parchment if my icing is stiff, or my hands particulary sweaty that day, they have a much better grip than the disposable. I find they are both easy to use.
I have discovered the joy of the parchment triangle!
Quick, easy and cheap (Like me! Just kidding)
Thank you so much for all of the replies. I went out of town today and stopped by Hobby Lobby. I saw a box of 100 count 15" parchment triangles for $14.99 and did not buy them. I thought they were cheaper than that. I came home and saw this thread and couldn't believe that dandelion56602 got them for $5. I ended up running into my local Wal-Mart and they had a box of 100 for $4.99. Evidently Hobby Lobby had the wrong price sticker.
It hit me that I had some parchment paper at home so I am going to cut some triangles tonight so I will have some to try before I buy a box.
Thanks again,
darkchocolate
sounds like that 100 count for 14.99 was for the plastic disposible ones... that's crazy for parchment! good thing you didn't get em.
i love the parchment ever since one of my first instructors forced us to use them and showed us a quick and easy way to put them together and get them to hold.. all without any tape even! ![]()
Oops! I was wrong and I don't have any parchment paper. Do you think I could practice with wax paper that has been doubled for extra strength maybe?
I wish I would have had a Hobby Lobby 40% off coupon and I would have bought some disposable bags. I did notice that Wal-Mart is cheaper than Hobby Lobby on their Featherweight bags.
darkchocolate
You can always try wax paper to see if it works & know for future reference. On Hobby Lobby--I bet they priced it wrong b/c the disposable are usually that price for 100, but next week they will have the 40% off coupon. Also, for me it's worth the $5 b/c I don't have to take the time to cut the parchment paper.
Quote by @%username% on %date%
%body%