I am a stay at home mom. I have done some wedding cakes, and birthday cakes. I have my baking training. I have not really charged up until now, just kind of let them give me something if they choose. I am doing a wedding cake in two weeks and this is the first time I am charging, for ingredients and supplies, and $15.00 per \\hour for labor. I would love to truly do this as a business, or at least be busy enough to make a couple hundred a month. I would just like some information on what you generally charge, flat fee? Per hour? combined? Different for wedding cakes/versus birthday? Is there any problem with running a little business having to do with food. out of your house, when you have children and a dog. I live in Alberta, Canada, does anyone know the rules for this. I am not licensed right now, as I live in a small village and they don't require it.
Any help would be great
I am a stay at home mom. I have done some wedding cakes, and birthday cakes. I have my baking training. I have not really charged up until now, just kind of let them give me something if they choose. I am doing a wedding cake in two weeks and this is the first time I am charging, for ingredients and supplies, and $15.00 per \\hour for labor. I would love to truly do this as a business, or at least be busy enough to make a couple hundred a month. I would just like some information on what you generally charge, flat fee? Per hour? combined? Different for wedding cakes/versus birthday? Is there any problem with running a little business having to do with food. out of your house, when you have children and a dog. I live in Alberta, Canada, does anyone know the rules for this. I am not licensed right now, as I live in a small village and they don't require it.
Any help would be great
I am a stay at home mother of two. I have my baking training. I have done a few wedding and birthday cakes, but never really charged for them, just kind of let them pay me if they choose. I am doing a wedding cake in two weeks, and this is the first time I am charging for supplies and ingredients, and $15.00 per hour for labor. I would truly love to do this as a business out of my home, or at least enough right now to make a couple hundred a month. I am just still not sure how to charge, supplies and an hourly rate? or a flat fee? I think it would be hard to charge a flat fee, as every cake is different, wedding versus birthday, ect. What is a good hourly rate to charge where you are making money, and keeping it competitive to get the business. Also I live in Alberta, Canada,and need to know if there is any problems running a food related business out of your home, I have two kids and a dog. Does anyone know the rules for this? I am not licensed right now, as I live in a small village, and they don't require any. Any help would be appreciated.
Quote by @%username% on %date%
%body%