I do not use much fondant for covering a cake, however, I do use it to mold things, like crawfish/corn/potatoes, easter bunnies, etc... As of now, I've just used wilton fondant (get it at hobby lobby when they have the 40% off). It breaks down to about 2.59/lb after the discount. I use about 1 lb per cake, depending on what all is on it.
My question is...
Would it be better to make marshmallow fondant? Or is it a total pain to make?
I work full time, and manage to do about 10-15 cupcake cakes each week after work. I don't have tons of free time, but I could make some on my free nights and store for later.
I just didnt know if it were worth saving a couple of $$ and making MMF myself.?
Any advice would be greatly appreciated! ![]()
As far as cost, you're looking at probably around $1.25 for the pound of marshmallows (price from Walmart) and $1.25 for the 2 pounds of powdered sugar (from Target). You will get more than a pound of the MMF when you make it, as opposed to the Wilton fondant. It is actually very simple to make MMF and I can usually get mine together in less than 10 minutes, making it by hand.
Taking all of that into consideration, I guess its a personal preference. I think as far as molding things out of it, the Wilton fondant is a little easier to work with.
Good luck!
Cindy
My personal preference is using the MMF for all things on a cake -- it's edible as opposed to Wilton fondant. However, it takes a little time to go and make it and if your schedule is jammed, you may want to consider buying Satin Ice instead -- it's a little more pricey but will save you the time and it tastes better than Wilton -- you can also add some LorAnn candy oils to the Satin Ice for extra flavor. Hope that helps some!! ![]()
Quote by @%username% on %date%
%body%