I don't know but it is unique. Never have seen that before. Beautiful. Good luck!
Hi and welcome....I'm so glad you asked about this.....we've had threads on the topic of gelatinas in the past but nobody ever gave instructions. Would you be willing to share a quick lesson on how to shape these beautiful desserts?
I don't know what a dvd goes for? $12 - $15 ? I'm sure plenty of people whould buy it.
Thanks in advance...
hi adven
thank u for your comments
here is what i do i make a clear gelatin mixture pour it in a bowl put it in the refrigerator to firm up, while waiting i then make a milk gelatin mixture separte it into portions in how ever many colors ill be using red for the rose and green for the leaves i then use a syringe to make the cuts of flower(S)
Oooo, I found a site with instructions!
http://images.google.ca/imgres?imgurl=http://www.gmap-gelatin.com/pics/rose_3.jpg&imgrefurl=http://www.gmap-gelatin.com/feature2.html&h=150&w=150&sz=10&tbnid=vlelCTPxwFLr_M:&tbnh=90&tbnw=90&hl=en&start=1&prev=/images%3Fq%3D3D%2Bgelatin%2Bdessert%26svnum%3D10%26hl%3Den%26lr%3D
viki
this is also make the same way hope u can or know spanish
hope u like it
http://www.gelartfloral.com/recetas3/Petunia_3D.htm
ITS OK BUT DID U LIKE THE FLOWER HERE IM SENDITN THIS FROM THE LINK OF MRS LOURDES
http://www.gelartfloral.com/
Wow, amazing what you can do with food. Too bad somewhat will be eating the pretty creation. LOL. I wouldn't though! It would be so pretty for me to eat. LOL.
Pretty soon someone will be making tools to make it easier to mold it into flowers. Like a leaf spoon or something like that. LOL. I would buy it. ![]()
You have no idea how happy I was to read the English instructions. While my conversational Spanish is poor to say the least, I couldn't decipher the directions that I had found in the past.
Wow....even though the mystery is solved, it must be very difficult to make them so loveley. Some of the work seems so intricate...and to be working backwards? Wow...I am impressed. (I don't get impressed very easily)
Thanks again for sharing. I really think you should look into instructional videos. Cake bakers everywhere would probably buy them!
hi adven
thats what i meant when asking how much would someone pay for a dvd or a 2 hour class ssssoooooo adven just throw a number(s) how much would u pay for a instructional video
let me know..... a tape in mexico cost 130 - 150 us dlls
i like to know ( the cost ) cause u said u were impressed and that u dont get impress that easily .... im glad that u got the whole picture or the gelatina
thank u
I don't know what a dvd goes for? $12 - $15 ? I'm sure plenty of people whould buy it.
Thanks in advance...
I did I did!!! I meant that I would pay that much for it...I think that's a fair price...please let us know...I'm sure many of us here would go for it!!
Good luck!
Quote by @%username% on %date%
%body%