Aveage Cost...

Decorating By jmcakes Updated 23 Mar 2007 , 10:35pm by TexasSugar

jmcakes Cake Central Cake Decorator Profile
jmcakes Posted 23 Mar 2007 , 12:41am
post #1 of 7

I have been decorating for a little over a year. I don't really have the time to go and price things. So I was wondering what is the cost of ingrediants for a wedding cake that has 200 servings? I want to try one and do a wedding cake but just charge for ingrediants since I have never done a wedding cake....Please Help~ icon_cool.gif

6 replies
beccakelly Cake Central Cake Decorator Profile
beccakelly Posted 23 Mar 2007 , 12:45am
post #2 of 7

well it does depend on which recipes and the quality of ingredients you are using. i made a wedding cake for about 70 (in my photos) and the ingredients were prolly about 35-40$. it was a simple cake, made with mixes, homemade mmf, and bc dream. if you're buying fondant, it'll cost a LOT more. any special icings or fillings will also cost a lot more. but, maybe this'll give you a start? HTH

Zmama Cake Central Cake Decorator Profile
Zmama Posted 23 Mar 2007 , 1:55am
post #3 of 7

My cost for basic mix and crisco frosting is about $.25/serving, and for my exclusive flavors is about $.40/serving. So, for 200 servings, it would cost me $50-80 in supplies. NOT including fondant, cake stand or special pans. These are Walmart prices, so rock-bottom costs here on ingredients but still using brand name. Some specialty cakes would cost $1/serving, but those are few and far between.

lionladydi Cake Central Cake Decorator Profile
lionladydi Posted 23 Mar 2007 , 2:05am
post #4 of 7
Quote:
Originally Posted by jmcakes

I have been decorating for a little over a year. I don't really have the time to go and price things. So I was wondering what is the cost of ingrediants for a wedding cake that has 200 servings? I want to try one and do a wedding cake but just charge for ingrediants since I have never done a wedding cake....Please Help~ icon_cool.gif




I would be careful who I did a cake for that I only charged for the ingredients. You don't word to spread on what you charged for it if you plan on doing more later for profit. JMO

Diane

indydebi Cake Central Cake Decorator Profile
indydebi Posted 23 Mar 2007 , 2:15am
post #5 of 7
Quote:
Originally Posted by lionladydi

I would be careful who I did a cake for that I only charged for the ingredients. You don't word to spread on what you charged for it if you plan on doing more later for profit. JMO




Good advice. If it's family or a very very good friend, I will make the offer of "you buy the stuff, I'll do the work" and that includes EVERYTHING ... cardboards, wax or parchment paper, pan grease, they buy the whole 2 dozen eggs, not just the 14 you need, the whole can of crisco, the whole pound(s) of butter, cake boxes, disposable decorating bags, any tips or pans you need, dowel rods, separator plates, pillars, the gas to go running all over town picking this stuff up, blahblahblah....

OR.......(exhale deep breath!)

they could just pay you to do the cake and you'd give them a special CONFIDENTIAL discount for letting you practice on them.

Most of the time, they are way willing to just flat out pay you.

If you're wanting to just pratice a wedding cake, get some styrofoams. It's a good way to practice technique and you can build a photo file without a lot of investment. try www.dallas-foam.com

jmcakes Cake Central Cake Decorator Profile
jmcakes Posted 23 Mar 2007 , 9:23pm
post #6 of 7

Good thinking! I would have never thought of all the rest of hte stuff like dowel rods and cake boards! Maybe I won't be doing one for the cost of ingrediants!

TexasSugar Cake Central Cake Decorator Profile
TexasSugar Posted 23 Mar 2007 , 10:35pm
post #7 of 7

There are sooo many different things that factor into this question that it is hard for one person to give an answer that works for everyone.

Cost of supplies can depend on where you leave. Some places have things cheaper than other places. It also depends on if you are doing mix or scratch baking as well as flavors. And don't forget we don't all use the same buttercream recipe.

I strongly suggest that you do take the time, if you are selling cakes, to find out what your supplies cost you. It's easy to think you only spend such and such amount but when you start marking down all the things that you need it can really add up.

If you want to do the cake but aren't comfortable charging alot for it, since you are newer or they are friends/family, then I would figure them the 'real' amount, such as 2.00 a serving (you can call around to see what other places in your area are charging) then give them a discount on it. Be sure to tell them the price before the discount and that this is their special discount for this cake.

Quote by @%username% on %date%

%body%