Confused About $1/inch ... (And Yes, I Feel Silly Asking)
Baking By Tscookies Updated 28 Feb 2007 , 5:50pm by MichelleM77
I started looking into pricing a little bit more. Something doesn't seem right about the way I'm charing $1/inch and I could use your help. Say I have a 3" cookie and a 1" cookie. For simplicity sake, the 3" cookie is a perfect 3x3 square shape, and the 1" cookie is a perfect 1x1 square shape.
My question is, how much should I price each of these cookies at given I go with the $1 per inch pricing?
What I would normally do is make the 3" cookie $3 and the 1" cookie $1. But that just doesn't seem right because: 1) you can fit nine of those 1" cookies into the 3" cookie and 2) it seems crazy to charge $1 for a tiny 1" square cookie. Charging $3 for the 3" cookie seems right on, but it seems I should be charging about 1/9 of the price for the 1" cookie
Seems I need a per square inch price ... what do others do?
Thanks for your help,
Melissa
I asked a wonderful cookie person I met at a bridal show over the weekend how she prices.
She said she prices them at $.50 per square inch. That made absolute sense to me.
Yes & thank you - a per square inch price seems much more fair! I was thinking about $.33 per square inch because then it still comes out to $1 per inch. So, my 3" cookie would be $3 and my 1" cookie would be $.33.
Here's my math:
3" cookie (3" long x 3" wide = 9 square inches total, then 9 x .33 = 2.97, round up to $3)
I feel much better now because I always felt my pricing on the smaller cookies would wrong ... hope this helps someone else.
Just don't shortchange yourself...your work is lovely!
that dollar an inch was just a guideline. I mean, you can over decorate with great detail a 1" cookie and make a 3" cookie in a simple design..
so...you must take all that into consideration and use your discretion..
Melissa, I just looked at your cookies. They are gorgeous. I agree, don't short change yourself.
I'm not good at math, but how do you fit nine 1" cookies into a 3" cookie?
I think you are doing too much math. Most people that charge that way, I believe, take the longest measurement and charge that in dollars. So if you have a 3" x 4" cookie, then it would be $4.
I can't ask that much either, not good enough yet, so I took the longest measurement and subtracted 50 cents. I know, sounds stupid, but I'm pricing just like everyone else does that charges $9.99 for something because it sounds cheaper than $10 even.
Check on here for Alice's cookie matrix. It will help you figure out your costs and maybe what you should be charging.
Quote by @%username% on %date%
%body%