Hi,
I charge $15 per dozen but I use a TON of buttercream (look at my pics). Sometimes they take mo longer than a cake...but people don't always realize that and they also don't want to pay much for cupcakes sometimes. I was in Wal-Mart yesterday and they had 6 cupcakes for $2.50....That's $5/dozen and that wouldn't barely cover my ingredients! Of course I'm not trying to compete with them, but when it comes to cupcakes most people want rock bottom prices.
I have learned that as more and more people buy mine, they realize they are worth the extra $$ and they are willing to pay.
HTH,
Berta
I've seen $1.50 for a small cupcake decorated with a buttercream flower.
Quote by @%username% on %date%
%body%