pejmo3 Posted 16 Jun 2005 , 2:18am
post #1 of

I had a lady call and wanted to know if i could do a cake for 150 people. Its not a wedding cake. What I was wondering is what I should charge just for a sheet cake with pink roses? any help would be great

8 replies
tcturtleshell Posted 16 Jun 2005 , 2:21am
post #2 of

Where I'm from we charge around $90 for a full sheet cake.

llj68 Posted 16 Jun 2005 , 2:28am
post #3 of

Honestly--you really should figure out how much it's gonig to cost you to make it and then come up with your pricing. Being that it's not stacked, tiered, etc., I wouldn't charge the same as I would for a wedding. But heck, a cake that big is BIG.

Don't to forget the boards and box in your pricing. I had to buy a "tray" box for a full sheet and it, alone, cost me $4.

Lisa

pejmo3 Posted 16 Jun 2005 , 11:41am
post #4 of

thanks, I figured it would be about 225 that is if you take 2 full sheet cakes plus a half sheet. Your peaces would be about a 4 x 4 peice. Do you think that would be enough?

brennafaye Posted 16 Jun 2005 , 11:52am
post #5 of

a 4x4 piece seems like a very large piece of cake I would think that you would plan on a piece about 2x2 in a normal situation

brennafaye Posted 16 Jun 2005 , 11:52am
post #6 of

i am talking inches are you??

pejmo3 Posted 17 Jun 2005 , 12:00am
post #7 of

Yes i am also, I just don't understand the 2.00 per slice. What is the size of a peice?Shoot if your like my family a 2 x 2 inch peice is just a crumb. My family likes to eat. hehe

flayvurdfun Posted 17 Jun 2005 , 6:22am
post #8 of

Tell me about it.... a piece of cake to me and most people I know is 5 or 6 inches up and down!
But I would go to a bakery around you ask them the cost they would do, and how big a peice is there...and go from there.

pejmo3 Posted 17 Jun 2005 , 11:49am
post #9 of

thanks, I think she went with publix to get the cake done. I told her that her price would be around 200. Do you think that was too much. I figured it out and to feed 150 people with pink roses would be around 285.00 if you go with 1.90 per slice. So I cut it down to about 1.50 per slice and that came out to 225. Oh well her lose. thanks for everything tho. Oh and tell all the girls out there wilton is having a "you take the cake" contest they can veiw the details on the wilton web page at wilton.com.

Quote by @%username% on %date%

%body%