alyal Posted 29 Apr 2013 , 12:05am
post #1 of

Hi Guys, 

I made a wedding cake on the weekend.. my first real wedding cake and it was one that was very important to me as it was my little brothers wedding... Someone has since asked me how much i would charge for something similar but as i usually only just make the cakes for family i have no idea.. Please help... I have attached a picture, the tiers are 14,12,10 & 8 inches square and are made from choc, caramel and white choc mud cake.

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151377688586434&set=pb.588036433.-2207520000.1367193591.&type=3&theater

 

Thanks :)

 

24 replies
Norasmom Posted 29 Apr 2013 , 12:06am
post #2 of

Your post cannot be viewed...

alyal Posted 29 Apr 2013 , 12:18am
post #3 of

the entire post or just the picture?

Lovebug2867 Posted 29 Apr 2013 , 12:22am
post #4 of

Can't see anything it's on a blocked facebook page

kazita Posted 29 Apr 2013 , 12:25am
post #5 of

AWe can read your post we can't see the picture because its on a blocked facebook page

alyal Posted 29 Apr 2013 , 12:43am
post #6 of

thanks ill fix it now :) sorry new to this

smalltowncupcakes Posted 29 Apr 2013 , 12:43am
post #7 of

AI charge 1.50/slice. People will pay this cause their wanting a speical cake, not just grocery store slab cakes for 30.00. There is also a formula u can use which is time plus materials= cost. Hope that helps. I also tried looking at your cake but same as the rest, it won't open. Says its a blocked page. Check your settings in facebook.

alyal Posted 29 Apr 2013 , 12:45am
post #8 of

I've just changed the settings on that photo to public so it should be able to be viewed now if someone can please let me know if it can be seen that would be awesome thank you

smalltowncupcakes Posted 29 Apr 2013 , 12:46am
post #9 of

AYep works. Awesone job! Its a beautiful cake.

alyal Posted 29 Apr 2013 , 12:47am

Thank you, i have now fixed the photo :)

alyal Posted 29 Apr 2013 , 12:47am

Thank you :)

Norasmom Posted 29 Apr 2013 , 1:02am

For the amount of cake, probably $450-$500.  That is what I would pay anyways.  I don't make wedding cakes yet, though.  I love the crystals.

alyal Posted 29 Apr 2013 , 1:03am

Thankyou :) 

TheLoveOfSugar Posted 30 Apr 2013 , 3:26am

AWow! That is a really nice cake. I love the stand you have it set up on. Did you buy that or make it? You did a great job of leveling your tiers, I'm still working on that. I would have no idea how much to charge but $450 sure would be an awesome price that would make me smile from ear to ear! Beautiful cake :)

Annabakescakes Posted 30 Apr 2013 , 3:52am

ALedbejrn d dnsmenf and djtbe and sndnd e d d deedddddddddß

alyal Posted 30 Apr 2013 , 4:42am

AThanks :) I can't take credit for the stand, my very clever hubby & brother made it all from food grade stainless steel :) I can't take credit for the levelling either lol that's all thanks to my Agbay!! Love it!!

kvand Posted 30 Apr 2013 , 6:36am

for fondant cakes I charge $4.50/serving.  depending on the sizes of your tiers etc, etc... that would tell you the price.  I follow wilton's serving guide.  I would also add an additional charge for the lovely beads and if I was providing a stand like that there would be a stand rental fee and refundable deposit.

 

HTH

TheLoveOfSugar Posted 1 May 2013 , 2:36am

AAgbay? I'm gonna have to google that!

auntginn Posted 1 May 2013 , 5:06am

Here is an easy formula to follow.  Take the cost of all your materials, do not forget to add in cost of light, gas or anything else we would call "Overhead" I would include either the cost of the hardware or if you lend it to them a rental.   Multiply that by 3.  Do not forget delivery and set up if necessary.

jason_kraft Posted 1 May 2013 , 5:32am

A

Original message sent by auntginn

Here is an easy formula to follow.  Take the cost of all your materials, do not forget to add in cost of light, gas or anything else we would call "Overhead" I would include either the cost of the hardware or if you lend it to them a rental.   Multiply that by 3.  Do not forget delivery and set up if necessary.

If you have an assembly-line style business that makes consistent products at high volumes this might work, but for custom cakes this formula is too simplistic since it does not take into account the different amount of labor required for different cake designs. Material cost * 3 will result in pricing a simpler cake too high and a more complex cake too low. It also does not account for adjusting profit margins based on local market values.

A more accurate formula would be ingredients + labor + per-order overhead + markup (profit).

cazza1 Posted 1 May 2013 , 6:21am

Pardon Anna?

cazza1 Posted 1 May 2013 , 6:22am

Ha you just disappeared Anna, so I suppose it doesn't matter

auntginn Posted 1 May 2013 , 6:45am

Yes Jason, I agree there are a lot of variables.  I was just giving an quick and easy formula to start with.  We all know there is no perfect rule of thumb because in our world of caking things change rather quickly.  Even something like where one is located makes all the difference.

alyal Posted 1 May 2013 , 12:03pm

AThank you all :)

Wiltonlady Posted 1 May 2013 , 3:32pm

Beautiful!

Quote by @%username% on %date%

%body%