Help! How Much Do I Charge For This Cake??

Decorating By MRsweettooth Updated 12 Sep 2011 , 10:28pm by MRsweettooth

 MRsweettooth  Cake Central Cake Decorator Profile
MRsweettooth Posted 12 Sep 2011 , 8:13pm
post #1 of 8

Hi! I just made this cake this weekend for my Memaw's 90th birthday party...I was wondering how much I should charge for this cake if someone wanted it replicated?

Thank you!!

http://cakecentral.com/gallery/2152446

7 replies
 jason_kraft  Cake Central Cake Decorator Profile
jason_kraft Posted 12 Sep 2011 , 8:28pm
post #2 of 8

How long did it take you to make the cake, and how much did the ingredients cost?

 MRsweettooth  Cake Central Cake Decorator Profile
MRsweettooth Posted 12 Sep 2011 , 8:36pm
post #3 of 8

It took about 6 hours all together. The roses took me a little while.

Cost probably...around $20.

 jason_kraft  Cake Central Cake Decorator Profile
jason_kraft Posted 12 Sep 2011 , 8:42pm
post #4 of 8

If you can legally bake from home (i.e. your state has a cottage food law), one possible price would be $125: $20 in ingredients + $90 in labor ($15/hour * 6 hours) + $10 in estimated per-order overhead (insurance, utilities, etc.) + 25% profit margin.

If your state requires a licensed commercial kitchen for selling cakes you would need to add the cost for the kitchen rental into the price.

 carmijok  Cake Central Cake Decorator Profile
carmijok Posted 12 Sep 2011 , 8:48pm
post #5 of 8

I agree...$125 would be a fair price. And when you are counting ingredients, are you counting all the fondant that you used as well?

 TexasSugar  Cake Central Cake Decorator Profile
 MRsweettooth  Cake Central Cake Decorator Profile
MRsweettooth Posted 12 Sep 2011 , 10:26pm
post #7 of 8

Yes! Texas just passed it!! Around $120 was what I was thinking in the first place.

I make my own fondant, so it is way cheaper than buying it.

Thank you so much for y'alls input!!

 MRsweettooth  Cake Central Cake Decorator Profile
MRsweettooth Posted 12 Sep 2011 , 10:28pm
post #8 of 8
Quote:
Originally Posted by jason_kraft

If you can legally bake from home (i.e. your state has a cottage food law), one possible price would be $125: $20 in ingredients + $90 in labor ($15/hour * 6 hours) + $10 in estimated per-order overhead (insurance, utilities, etc.) + 25% profit margin.

If your state requires a licensed commercial kitchen for selling cakes you would need to add the cost for the kitchen rental into the price.




Thank you so much!! I will use your formula in the future!!

Quote by @%username% on %date%

%body%