Pricing

Decorating By Jenlovescakes Updated 3 Jun 2011 , 3:56am by EnglishCakeLady

Jenlovescakes Posted 3 Jun 2011 , 1:46am
post #1 of 3

I was just wondering how people determine what you sell cakes for. I have to make a cake for a co-worker coming up and I was just wondering how other people price their cakes. Is it per the hours spent, or the supplies, or both, or something else--just curious. THANKS!!

2 replies
CWR41 Posted 3 Jun 2011 , 3:44am
post #2 of 3

Most cakes in the U.S. are priced based on the amount of servings that they yield, plus additional charges for extras that aren't included in the standard base price... fondant, custom carving, custom flowers, custom flavors/fillings, delivery, etc.

EnglishCakeLady Posted 3 Jun 2011 , 3:56am
post #3 of 3

From what I've read elsewhere, a standard pricing structure is three times your ingredients cost. Plus, as has already been said, extra if you're providing a bunch of extra decorations that will take a lot of time. It would certainly be useful to hear what other people charge as a 'per serving' price. Anyone?

Quote by @%username% on %date%

%body%