Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › Weighing my cost
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Weighing my cost

post #1 of 5
Thread Starter 
Would I do better to continue buying the boxed cake mixes or does anyone have a cheap, but good cake recipe? Thanks!
post #2 of 5
For what, practice cakes? Are these for sale?
*Top 100 Designers in The USA, Brides Magazine, 2013*<---little ole' me!
Birthday Cakes
(2 photos)
Birthday Cakes
(2 photos)
Reply
*Top 100 Designers in The USA, Brides Magazine, 2013*<---little ole' me!
Birthday Cakes
(2 photos)
Birthday Cakes
(2 photos)
Reply
post #3 of 5
Thread Starter 
Just for practice!
post #4 of 5
I've just been buying ingredients and stocking up while they're on sale. I usually make one practice cake a week. I'm just starting out, so I'm trying out new recipes until I find the ones I want to stick with. I think a good tasting cake is just as important as a beautiful one. May as well practice on the yummy factor. icon_wink.gif
post #5 of 5
Any of the recipes from Vegan Cupcakes Take Over the World are fantastic (or any dessert recipe by Isa Chandra Moskowitz for that matter). Some recipes call for flax meal, and if you don't already have that you can sub with eggs (1T flax + 3T liquid = 1 egg) and you can sub dairy milk for soy milk, but other than that I think most all of the ingredients are things people usually have in their baking cabinets.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating Business
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › Weighing my cost