Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cupcakes! › Ingredient cost PER cupcake?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Ingredient cost PER cupcake? - Page 3

post #31 of 46

That's mind bending! Any chance you'd post your recipe (minus the leavening or something) so I can see how you do that?

post #32 of 46

Bump.

post #33 of 46

Where'd you go???

post #34 of 46
Quote:
Originally Posted by Stitches View Post
 

That doesn't seem possible to me, because one egg can cost $.09 and I can't make anything but a boiled egg with only that ingredient.

 

And butter is $.13 per 1 ounce, so 1.5 oz of your frosting is cheaper than my cost for the butter alone.

 

Hey wait! Your the person who listed your ingredient costs that I just posted a response to........you're prices aren't cheaper than mine so either your math is wrong or my math is wrong!

 

Are you comparing the same size of your finished product?

VISIT US at BAKINGFIX

 

             Bookshelf    Consulting    Classes    Blog    Facebook  

    

 

 

Reply

VISIT US at BAKINGFIX

 

             Bookshelf    Consulting    Classes    Blog    Facebook  

    

 

 

Reply
post #35 of 46
Quote:
Originally Posted by MimiFix View Post
 

 

Are you comparing the same size of your finished product?

That's what I was trying to find out. KoryAK asserts her batch yields 80 standard cupcakes at $.08 per cupcake.

 

Red Flag #1. Most cake recipes don't yield 80 standard sized cupcakes per batch unless it's a huge batch made in a commercial sized mixer. (But that could be.)

 

Red Flag #2. Her pricing and yield match a mini cupcake size, even though she insists she's making a standard sized cupcake. (I can't find any other explanation for that unless she's mistaken and talking about a mini cupcake.....or she's got a recipe like no one else has.)

 

The only way for me to understand and believe we are talking apples to apples, is for her to post her recipe. Than it can be costed out and measured to see how she gets 3 times the volume than everyone else. But she has not been available to respond to my question to see her recipe (which is why I keep bumming this thread up). If there is a way to make a standard sized chocolate cupcake for 1/3 of the price, than I'd LOVE to know what she's doing!!! It would be worth buying her recipe to increase my profits.

Just so she knows I don't want her recipe for free......I mentioned that she shouldn't post the whole recipe.....if she keeps her salt and leavening secret (those only cost pennys) no one could replicate her recipe, AND we'd all know and could see she's' found something incredible.

post #36 of 46

There is no standard definition of "standard" so that's probably the issue. Her cupcakes are most likely smaller than what you imagine to be the size of a standard cupcake. I think KoryAK has a retail shop; it would be best to wait until January and send her a PM.

VISIT US at BAKINGFIX

 

             Bookshelf    Consulting    Classes    Blog    Facebook  

    

 

 

Reply

VISIT US at BAKINGFIX

 

             Bookshelf    Consulting    Classes    Blog    Facebook  

    

 

 

Reply
post #37 of 46

I guess I'm showing my age.......once upon a time there was a standard/regular, mini and jumbo sized cupcake pans and those words were fairly universally used in the industry to size a cupcake. A mini cupcake might have ranged from 1 to 2 oz. and a standard from 2.5 to 3. 5 oz., etc...

 

How do you label the various size options?

 

There's many cupcake liner size options (now) but when you buy cupcake pans aren't they usually labeled; mini, standard and jumbo?

 

I'm trying to understand KoryAK's sizing..........that's my point, so we can be sure we are all talking about the same sizing so we can seriously talk about costs & pricing. (So I looked at KoryAK's website and her standard cupcakes appear to me to be the same size as my and everyone else's standard cupcake) I'd LOVE/KILL to know her secret........... (but in the back of my head, I don't believe there is a secret. I believe KoryAK has been costing her product incorrectly. For which it's only in her best interests if she finds this out........or in the rest of the worlds best interests to find out her secret recipe.)

 

I understand she's busy right now, so am I! But maybe she unwinds her days here like I do........and I'm hoping she'll remember this thread and will share.

post #38 of 46

$100.00 a cupcake

"Perfection is not attainable, but if we chase perfection we can catch excellence."  Vince Lombardi

 
Reply

"Perfection is not attainable, but if we chase perfection we can catch excellence."  Vince Lombardi

 
Reply
post #39 of 46
Quote:
Originally Posted by MBalaska View Post
 

$100.00 a cupcake

Yeah, that's what I thought, too. Just didn't want to be the dream deflater.

VISIT US at BAKINGFIX

 

             Bookshelf    Consulting    Classes    Blog    Facebook  

    

 

 

Reply

VISIT US at BAKINGFIX

 

             Bookshelf    Consulting    Classes    Blog    Facebook  

    

 

 

Reply
post #40 of 46

I haven't seen Kory in a while.  She's probably buried in snow up there in AK!

 

Edited to add...just checked her site.  She closed in September.

post #41 of 46

Kory posted 3 days ago........and if she's closed her business, she probably isn't coming here often. It's too bad, I wish she would.

post #42 of 46

Oh I guess I missed her last post.  I was thinking it had been a few months. 

post #43 of 46

She has a lot of pretty cakes on the website. Very talented.

 I do envy someone in Alaska who can make a cupcake for pennies. Must be a very popular high volume business.

"Perfection is not attainable, but if we chase perfection we can catch excellence."  Vince Lombardi

 
Reply

"Perfection is not attainable, but if we chase perfection we can catch excellence."  Vince Lombardi

 
Reply
post #44 of 46

Hello, just wondering if you could send me your spreadsheet as well?im a hobby baker as well, but have started to get alot of orders and want to make sure im not pricing either to high or to low. thank you in advance

post #45 of 46
You have to price your ingredients, if you pay 1.29 for a bag of all purpose flour and you get 10 cups of flour from the bag, then you divide the total cost of the flour buy each cup, then you take that price times the amount of flour you will use- let's say you will use 3 cups of flour- so at 1.29 divided by 10 cups = 0.13 rounded. So that's how you have to go about it- do this with all you ingredients then total it. After you total it you multiply that number by 3 and that's the cost of you cupcake. That covers you overhead and labor. So, flour, sugar, milk, baking powder and or baking soda, salt,chocolate, flavoring, oh and don't forget to add the price of you cupcake papers, to your final price before you multiply it. Any thing that you put on or in that cupcake has to be calculated to your usages. No one can tell you the cost of your cupcake. I hope this helps. Follow me on Twitter @ ChefKim414
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cupcakes!
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cupcakes! › Ingredient cost PER cupcake?