Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › MY PRICE LIST...for anyone who needs help...
New Posts  All Forums:Forum Nav:

MY PRICE LIST...for anyone who needs help...

post #1 of 51
Thread Starter 
Okay, since this is a big topic I thought I would share what I charge for cakes.
I live in Ohio & around me most of the grocery store bakeries charge $15 for a 1/4 sheet & 38 for a full sheet.

These prices do not include fondant"

My round cakes are 2-layers & filled:
8" iced with border& writing $25
8" detailed decoration $30-$35
10" iced with border & writing $30
10" detailed decoration $35-$40

1/4 sheet 1-layer 15 servings $25
1/4 sheet 2-layer 20 servings $30 These prices are for FBCT's, etc
1/2 sheet 1-layer 30 servings $40 I charge more for choc covered
1/2 sheet 2-layer 40 servings $45 strawberries, extensivly detailed
Full sheet 1-layer 60 servings $60 decorations, etc.
Full sheet 2-layer 80 servings $65

9" Cheesecake $30

Wedding Cakes

Buttercream $1.75/slice Extra for fresh flowers, decoration, etc.
Fondant $2.75/slice

Shaped Cakes: I'm going to refer to some in my photos:

Basket Cake with Strawberries(2nd page w/handle) serves 20 $45
Skateboard Cake serves 15 $35
Sesame Street Cupcakes 1 dozen $18
Indian's Jersey serves 15 $30
w/6 cookies $35

I hope this helps at least some of you who need a starting off point on prices.Like I said, these are just the serving sizes that I go by & what my customers are willing to pay for my cakes.

If anyone would like to know how much I charged for any other cake or any other questions feel free to post here & ask.
post #2 of 51
Quote:
Originally Posted by ge978


My round cakes are 2-layers & filled:
8" iced with border& writing $25
8" detailed decoration $30-$35
10" iced with border & writing $30
10" detailed decoration $35-$40




I'VE BEEN WONDERING, DO YOU JUST FILL ONCE, ON A 2 LAYER OR IS A 2 LAYER TORTED (?) & FILLED 3 TIMES??




EDITED TO SAY THANKS FOR THE LIST
TARA*GO FLORIDA GATORS
Reply
TARA*GO FLORIDA GATORS
Reply
post #3 of 51
Thread Starter 
My 2-layer is not torted...its two cakes filled once. thumbs_up.gif
post #4 of 51
ge978

I'm just wondering how you came up with your pricing. I don't know if ingredients cost WAY more here or what my problem is. I mostly do cakes for free, but someone I know asked me if they could buy a cake for a party. I threw a price out not know what I was talking about. Later I went back to figure it all out. Priced out all the ingredients, etc. I figured it cost me $27 for 8" or 10" white cake and $31 for 8" or 10" chocolate cake just for the ingredients and supplies, that doesn't include my time or any extra decorations like chocolate shells or FBCT. It was totally discouraging, the price I will have to charge to make any money will be a lot. Any tips to getting the price down?????
post #5 of 51
SarahJane,

You are at a disadvantage because of your location ingredients are much higher there. Is there a Costco On the Big Island? That would be your best bet for supplies if there is one there. I know there is one on Maui, but of course that is not convenient if you are not on that island. Buying in bulk is going to be your best bet.

Cindy
Laughter is the best medicine, chocolate is a close second!!
Reply
Laughter is the best medicine, chocolate is a close second!!
Reply
post #6 of 51
Quote:
Originally Posted by SarahJane

ge978

I'm just wondering how you came up with your pricing. I don't know if ingredients cost WAY more here or what my problem is. I mostly do cakes for free, but someone I know asked me if they could buy a cake for a party. I threw a price out not know what I was talking about. Later I went back to figure it all out. Priced out all the ingredients, etc. I figured it cost me $27 for 8" or 10" white cake and $31 for 8" or 10" chocolate cake just for the ingredients and supplies, that doesn't include my time or any extra decorations like chocolate shells or FBCT. It was totally discouraging, the price I will have to charge to make any money will be a lot. Any tips to getting the price down?????





Sarah how you coming up with the cost total for your cake?


Are you using mix or scratch?



thats was so cool of you ge to give up your list for some to go off of!!! I cant wait to see you charge toba prices!!! The you will be the talk of the town!!! icon_wink.gificon_lol.gificon_eek.gif
post #7 of 51
Thread Starter 
SarahJane: Honestly, I don't have a special formula for my prices...I've researched what other places charged for theirs & figured mine out accordingly. I kind of made mine about the same as a local bakery down the street(not grocery store)...they do about the same type of decorations that I do & their cakes are very good, so I used it as a guide.



I will say that I think your ingredients must be way higher than mine here because $27 seems an awful high price for ingredients for an 8" cake..... I would say it costs me about $9 to make an 8" iced 2-layer cake....that includes box & board.
post #8 of 51
By the way, thanks ge978 for the information. You are pretty close to what I am charging. I think I am still underselling myself to a certain degree. I am going to really sit down and make a price list and go by it. I need to quit being so unsure of myself!!!

Cindy
Laughter is the best medicine, chocolate is a close second!!
Reply
Laughter is the best medicine, chocolate is a close second!!
Reply
post #9 of 51
Thread Starter 
Quote:
Quote:

thats was so cool of you ge to give up your list for some to go off of!!! I cant wait to see you charge toba prices!!! The you will be the talk of the town!!!



haha Twinsy...I could charge Toba prices when I do Toba work!! Hmmm....lets see ..in about 30 years...if then!! icon_twisted.gificon_lol.gif


cindy6250: no problem ...I think at one time or another we've all undercharged ourselves. These are the prices that my customers are willing to pay without raising their eyebrows too high icon_lol.gificon_lol.gif

Sarah, I forgot to ask also...are you using mix or scratch? Either way, it still seems a bit high. Are you breaking down the price of ingredients you are using for just that cake or are you saying that you spend $27 total at the store when you buy stuff to make a cake?
post #10 of 51
This is almost exactally like my list.. now I dont feel like I am off with my prices.. thanks ge!
post #11 of 51
Thread Starter 
No problem Alicia thumbs_up.gif
post #12 of 51
Quote:
Originally Posted by ge978



Sarah, I forgot to ask also...are you using mix or scratch? Either way, it still seems a bit high. Are you breaking down the price of ingredients you are using for just that cake or are you saying that you spend $27 total at the store when you buy stuff to make a cake?




this is what I was asking too!! ....ge just likes to use more words icon_lol.gificon_lol.gificon_lol.gif


thumbs_up.gifthumbs_up.gif
post #13 of 51
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by twinsline7

Quote:
Originally Posted by ge978



Sarah, I forgot to ask also...are you using mix or scratch? Either way, it still seems a bit high. Are you breaking down the price of ingredients you are using for just that cake or are you saying that you spend $27 total at the store when you buy stuff to make a cake?




this is what I was asking too!! ....ge just likes to use more words icon_lol.gificon_lol.gificon_lol.gif


thumbs_up.gifthumbs_up.gif



Um, are you saying I talk alot???? icon_confused.gificon_surprised.gificon_biggrin.gif And I remembered to ask because you did...so there...there's your credit Twinsy icon_twisted.gificon_lol.gif
post #14 of 51
Quote:
Originally Posted by ge978

Um, are you saying I talk alot???? icon_confused.gificon_surprised.gificon_biggrin.gif And I remembered to ask because you did...so there...there's your credit Twinsy icon_twisted.gificon_lol.gif




ahhhh....much better!!


icon_twisted.gificon_twisted.gificon_twisted.gif
post #15 of 51
Hi everyone thanks for trying to help. I do shop at costco, but there are a lot of things they don't carry such as cocoa powder, unsweetened chocolate, crisco, etc. my flour sugar, eggs and stuff are bought at costco. As you can tell, I mostly do scratch cakes, if I'm in a rush I'll make box. I did take each item and it's cost, figured out how much I use for a recipe, etc. I figured out the cost of that item per recipe. I have a whole page of ingredients and what they cost here are just a few examples of the more expensive: Crisco is $5.66 for 3lbs. which is the only size they sell here, that comes up to $.94 per cup, eggs at costco are $.16 a piece, Butter at costco is $.49 per cube, costco flour $.10 per cup, if I have to use cake flour (bought at safeway) it's $.67 per cup. Cocoa (which they don't sell at my costco) is a killer at almost $2 per cup. Cakeboards cost almost $.50 per board. Milk at costco is over $4 a gallon. For example, just for one batch of buttercream is $2.77. For a 8" cake (using it as filling also) I probably use 2-3 batches depending on decorations.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating Business
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating Business › MY PRICE LIST...for anyone who needs help...