Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating › Just wondering $$$$
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Just wondering $$$$

post #1 of 27
Thread Starter 
How much do the Wilton classes go for? I know several of you have taken them, so I would like to know the round price so I can start looking forward to it, and how long is each class????
post #2 of 27
The ones I took were $25 plus supplies for 4 one night classes (one class a week).
post #3 of 27
i have not taken any classes yet but i know ho wmuch course one is. At hobby lobby it is $20.00. plus you have to get the kit. however at micheals it is $20.00 and they supply the kit but you cant keep it or you buy the kit fromtheir store the day you sign up and the class is free. and by the way the kit cost $20.00 at micheals. i am not sure if it is the same way every where.
post #4 of 27
Well I have been taking classes at the Hobby Lobby in town and they run specials on the classes sometimes, the Course I class was $15.00, Course II was $25.00 and then they had another special for April and it was $12.50....of course you also have to purchase your supplies but if you've been decorating for a while, you probably have most of them. The classes are 2 hours, once a week for four weeks. I'd love to take some classes on gumpaste flowers but they aren't offered here, if I drove 2 hours to Houston, I could take classes but that's just too far! icon_cry.gif
Live, Laugh, Love!
Reply
Live, Laugh, Love!
Reply
post #5 of 27
Thread Starter 
whats in the kit???? I have lots of stuff... just wondering...those prices sound awesome I cant wait
post #6 of 27
Course I kit includes:
-flower nail #7
-tip brush
-2 standard couplers
-decorator brush
-2 featherweight bags
1 disposable bag
small straight spatula
-practice board set
Tips:
3,12,16,21,104,67 & 2D

Course II:
Tips: 1,2,5,14,47,59s/59,81,97,101,103,104
color flow packet
flower formers set
2-7 3/4" oval pans

Course III:
-Tips: 1L,32, 68,86,101s,127,349,352
-nesting heart cookie cutter set
bite size star cookie cutter
lily nail set
7" baker's best pillars and 8" bakers best plate
stamens
cake sparkles (clear)
cake dividing wheel
petite song bird ornament



If you already are a decorator it probably won't be too pricey to take the classes. For me, it cost hundreds of dollars for all 3 classes 'cause I had NOTHING. I was a total beginner, and had to go buy all the cake pans, wax paper, parchment, leveler, bags, toothpicks, colors, tool caddy, ... the list goes on and on.

Melissa icon_biggrin.gif
post #7 of 27
The kits contain the basic stuff that you would need for each course, like the course I kit has several of your basic tips, 3, 12, 16, 21, 104, 67, & 2D a flower nail, 2 standard couplers, 2 featherweight bags, a small straight spatula, a practice board......The Wilton Method is taught in the classes I'm taking, probably could go the the Wilton site and it should tell you what each Course kit contains. The Course I was pretty much a waste of my time becuase I had already taught myself the basic stuff but the store policy where I live is that you have to take Course I in order to take Course II. My instructor asked me why I was even in there and I told her they told me I had to take the class in order to take the second class.....she was unaware of that rule. I met some really nice ladies in the class and we all have stucked together and are now 2 classes away from finishing the last course so some nice friendships have been made.
Live, Laugh, Love!
Reply
Live, Laugh, Love!
Reply
post #8 of 27
Thread Starter 
ok next question....
if you have the stuff, or most of it do you still have to buy the kit????
post #9 of 27
down here you dont you just pay full price for the classes. which is no more than 30 i think.
post #10 of 27
Thread Starter 
as of right now I have lots of it. I need tip brush, decorator brush, flower former set, color flow packet, oval pans, and almost everything for course three....
post #11 of 27
i just started taking the wilton class and since i had everything i needed i did not buy the kit...which is fine. i got a special at michaels for $12.50 this month....i already knew alot of the stuff from course one but the few things that i did not know was well worth getting a baby sitter for!!
let us know how your classes go
melody
post #12 of 27
Our Michaels charges $25/course. They do run specials form time to time. One month it was 50% off, another month it was buy the kit, get the course for free. Most places won't make you buy the kit if you already have the stuff. I've been decorating for years, so I didn't buy the course II stuff. Flayvurd, you don't really need the oval pans most of the time. My teacher let me just make a round cake. The "reason" for the oval is that there is a pattern in the book for putting basketweave on that oval cake, but on a scale of 1-10, if you've ever done basketweave before, it's totally unnecessary. I think flower formers are a waste of money. I just use a paper towel roll cut in half long ways if I want to form flowers. You can buy color flow by itself for about $6, which is a lot less than $25 for the kit if that's all you're missing. Your can buy a small paint brush anywhere for less than $1. And the tip brush costs $1 at Wal-Mart.

On course three, which I just finished, I thought the kit was way overpriced for what you got. I don't think the value of all the contents was $25, which is what they charged. It's the only kit I bought (didn't take course I). There are actually two versions floating around right now, the contents that someone listed on here are from the old version, but it's still being taught at some stores. By the way, before you buy your fondant for that class, check with the teacher because the book actually says you can either make the fondant cake for your final or any other design using the stuff you learned. I bought the big box of fondant and don't know what I am going to do with the rest of it!

Just remember, (and I say this knowing I may be teaching these classes in the fall), the Wilton classes are basically a big advertisement for Wilton products. And as we have been discussing with the meringue powder in the buttercream recipe, not everything they suggest is really necessary. Just use your common sense and don't throw money out the window for stuff you'll never use again if you don't have to!

Enjoy the classes...I really had a blast with course II. You can check out my course III final cake in my pictures...turned out great. Haven't been able to post course II yet. icon_smile.gif
Mom to three busy boys!
Reply
Mom to three busy boys!
Reply
post #13 of 27
Hold on!!! They hold Wilton courses at Hobby Lobby's??? I didn't know this!! We're getting a Hobby Lobby by the end of the year in town!! This is so exciting for my little town in Wisconsin and the best part is I live about 3 blocks away... I'm going to have to save some wedding money for those classes icon_smile.gif
~the big day~
july 23, 2005
Reply
~the big day~
july 23, 2005
Reply
post #14 of 27
Flayv~

I took my courses at Michael's. I was just like Melissa, I had never decorated before I took a class. I did have different size pans but no decorating tools at all. So I spent at least $500 if not more before Course 3 was over.

All courses were $25. Course 1 was 1/2 price & you had to by the kit unless you already had all the stuff you needed.
Course 2 was full price & you got the kit 1/2 off.
Course 3 was 1/2 price & you had to buy the kit. On course 3 you they told us we needed more then what was in the kit... so I bought several more items. Well now that I know my supplies it was all just a tactic to get you to buy Wilton. I don't even use a lot of the stuff I bought! What did help was that while I was taking the classes if you bought any supplies from Michael's they offered 10% off of every item you bought. And of course you had that 50% coupon that came in the mail every week. So that helped a lot! If you already have the stuff you need then you'll save lots of money!
"Learn from a turtle... it only makes progress when it sticks it's neck out"
Reply
"Learn from a turtle... it only makes progress when it sticks it's neck out"
Reply
post #15 of 27
Thread Starter 
I would imagine by the time I do the classes I will have almost the rest of the stuff.... my aunt is going to give me lots of her stuff...
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cake Decorating
Cake Central › Cake Forums › Cake Talk › Cake Decorating › Just wondering $$$$