Tres Leches In A Jar Pricing

Baking By Rainbowunicorn Updated 9 Apr 2015 , 3:06am by johnson6ofus

Rainbowunicorn Posted 7 Apr 2015 , 7:13pm
post #1 of 6

Hello I'm from Houston TX.

and I wanted to start selling Tes leches in a Jar but I'm not sure how much to charge for them. 

Any advice ? I want to sell 8oz & 16oz jars Jars. 

5 replies
craftybanana2 Posted 7 Apr 2015 , 7:23pm
post #2 of 6

Determine how much they cost you (jars, gas, electricity, water, time) and then look at your competition for similar products. That will get you started in the right direction. No one can tell you what to charge because all our costs and markets are different. And what is Tres Leche? Is it something you can sell under a food cottage law? I've only seen it in cans.

craftybanana2 Posted 7 Apr 2015 , 7:27pm
post #3 of 6

Ah wait never mind, I googled it... you're wanting to do those cake in a jar things right?

and here is one thing about pricing that I found:

Natka81 Posted 7 Apr 2015 , 8:16pm
post #5 of 6

Some thing like this?

johnson6ofus Posted 9 Apr 2015 , 3:06am
post #6 of 6

When you add in almost $1 just for the jar, PLUS any decorative topping, these get pricey VERY quickly...

Quote by @%username% on %date%