Kashef Posted 11 Jan 2014 , 6:06pm
post #1 of

I know pricing is different in different areas of the country, but could anyone give me some rough ideas on what to charge for a single layer 12x18 sheet cake that will be served for about 50 people.The cake will have an edible image and buttercream decorations

 

Thanks in advance:)

9 replies
leah_s Posted 11 Jan 2014 , 6:27pm
post #2 of

$220

BeckyRink Posted 11 Jan 2014 , 7:06pm
post #3 of

That'll be a tight fit for 50 people as a single layer cake.  I used to charge $72.00 for it (based on 36 servings @ $2.00/serving).  Adding the edible image would add $10.00 to the price, for a total of $82.00.  If it was a premium flavor, cost would go up accordingly.

brenda549 Posted 11 Jan 2014 , 7:09pm
post #4 of

A$175 plus tax and delivery for 54 servings in a sheet with buttercream accents and an edible image I only have to print and place on the cake, no editing/photoshopping involved.

brenda549 Posted 11 Jan 2014 , 7:12pm
post #5 of

AA 12x18 single, 2-inch layer cut 2x2x2 is 54 servings.

howsweet Posted 11 Jan 2014 , 7:26pm
post #6 of

I don't make single layer cakes, so not sure this will help - But I'd call it 54 servings with 2 layers (one inch layers) and it would be $262. Oh, sorry, that was for fondant - $209 for buttercream.

Annabakescakes Posted 11 Jan 2014 , 7:39pm
post #7 of

I am very generous with my single layer cakes, since they are so simple, and I don't go nuts getting the corners perfectly perfect, so i would only charge $135 for it. That edible image would have to be as-is, no editing, though.

BeckyRink Posted 11 Jan 2014 , 7:44pm
post #8 of

Yep, you're right.  I used to price it on the low end of the range, so if it fed 36-48 I would go with the 36.  If it was a lot of extra work, the price would go up.  But she's talking about a basic buttercream sheet cake with an edible image.  Can't see it going for $175.

Annabakescakes Posted 11 Jan 2014 , 7:53pm
post #9 of

It depends on what your basic buttercream looks like, and tastes like. If it is out of a bucket, or tastes like it, then no, you couldn't get that. But if you make a premium product you are giving it away for much less.

-K8memphis Posted 11 Jan 2014 , 8:14pm
Quote:
Originally Posted by BeckyRink 
 

Yep, you're right.  I used to price it on the low end of the range, so if it fed 36-48 I would go with the 36.  If it was a lot of extra work, the price would go up.  But she's talking about a basic buttercream sheet cake with an edible image.  Can't see it going for $175.

 

 

HI BECKY! nice to see you over here--probably don't remember me from a cake board of long ago and far away--but very nice to see you -- and i srsly don't mean to put you on the spot or anything--i was k8 on there and i always had polar bear avatars fwiw--

 

it's just wonderful to have you on here--warm welcome--

Quote by @%username% on %date%

%body%