dlinnane Posted 1 Dec 2013 , 8:14pm
post #1 of

Was wondering if anyone can help me figure what to charge for six undecorated, but assembled, gingerbread houses which measure about a cubic foot.  I know what I'd charge for a finished house, but it was kind of an arbitrary decision.  Can someone please give me some suggestions?

 

THANK YOU!

1 reply
MimiFix Posted 1 Dec 2013 , 8:36pm
post #2 of

Total the cost of your ingredients. Add in the cost of all packaging and incidentals. Lob in some $ to cover utilities, insurance, and laundry. Keep track of time and add for your labor. 

Quote by @%username% on %date%

%body%