Emzregi Posted 22 Aug 2013 , 8:40am
post #1 of

I have recently started to come up with a buiness, I have cost my recipe just the ingredients to $3.43 per dozen, How much extra should i put on to cover the cost of gas, labour etc?

3 replies
MimiFix Posted 22 Aug 2013 , 12:01pm
post #2 of
Greetings and welcome to CC. This topic has been discussed extensively. Use the search box and type in "how to price cakes" or Jason Kraft. 
 
Also make sure you are compliant with food safety laws in your area. Some municipalities require a license and/or an inspection before you can sell food to the public.
 
Good luck!
shanter Posted 22 Aug 2013 , 3:57pm
post #3 of
MyCupcakeBoxes Posted 26 Aug 2013 , 6:09pm
post #4 of

Just in case you need boxes for you delicious little cupcakes, please check out my new site for ideas, www.MyCupcakeBoxes.com

Quote by @%username% on %date%

%body%