jena2727 Posted 24 Jun 2013 , 2:11pm
post #1 of

I have a customer who wants a carved Jordan Shoe cake sitting on top of a shoe box. I would use a 12x18 for the shoe (54 servings) and an 11x15 for the box (35 servings)

 

So I have a total of 89 servings before carving.

For fondant I start at $4.00/serve which would put it at $356. This seems insane to me! My cost for for the cake supplies would be MAX of $70 if I order fondant which I would for this as it's more stable than my homemade. And time should take 9-12 hrs max. Which would put me at $23-31/hr minus a little overhead. I guess when I break it down it's not completely outrageous but let me know your thoughts....

3 replies
Lovelyladylibra Posted 24 Jun 2013 , 2:27pm
post #2 of

SOO your think its odd to get the amount of money you should be getting?

jason_kraft Posted 24 Jun 2013 , 2:38pm
post #3 of

ADon't forget your profit margin. If you have a 25% markup, a price of $356 leaves you $285 for your ingredients, labor, and overhead.

Cakechick123 Posted 24 Jun 2013 , 2:40pm
post #4 of

 Why do you have a $4 per serving then?

if someone wants a wedding cake for 90 servings would you also say that $360 is insane?

 

Also your cost is not $70, its way more than that if you take everything into account. Its not just the flour & eggs, its ALL the overheads that makes up the cost of a cake.

Quote by @%username% on %date%

%body%