Alycee Posted 5 Jun 2013 , 5:42pm
post #1 of

Hello there!

 

I'm making this beautiful sugar cages for a wedding, but I have no idea how much can I charge for each one, I'm making a total of 460, and will use isomalt instead of regular sugar.

 

I have a link to a pic that might illustrate what I have to do

 

http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/69013/69013,1201850590,3/stock-photo-side-view-of-a-blank-white-plate-with-a-inch-caramelized-sugar-cage-used-as-an-edible-prop-for-an-9044662.jpg

 

THANK YOU :D

4 replies
liz at sugar Posted 5 Jun 2013 , 5:49pm
post #2 of

How much more expensive is your isomalt than regular sugar, and how many can you make from start to finish in an hour?

 

Liz
 

Alycee Posted 5 Jun 2013 , 5:59pm
post #3 of

Isomalt is like 4 times more expensive, and I might be making between 20 and 30 pieces an hour 

liz at sugar Posted 5 Jun 2013 , 8:39pm
post #4 of

I would figure a high hourly wage, because it is a skilled task. Figure out the amount of isomalt needed to make 20 cages. (call it $X.XX).  Add a high wage ($XX.XX).  Add in for overhead plus profit margin ($X.XX).  Take all three and divide by 20.  That is your base price for each cage.  Add in for packaging, which may be a challenge because they are so delicate, and figure out what you think your breakage will be, and make and charge for that many more cages (10% breakage? 20% breakage? I'm not sure ).

 

Good luck and have fun!

 

Liz

Alycee Posted 5 Jun 2013 , 8:52pm
post #5 of

AWow thank you so much!!! Have a great day :)

Quote by @%username% on %date%

%body%