bikemom3 Posted 5 Apr 2013 , 5:39pm
post #1 of

AOk help! How would you price this cake? Two layer 9 x 13, hand painted, gumpaste tulip, notebook, pencils and graduation tassel

Thanks http://cakecentral.com/g/i/2938784/a/3312676/ok-cake-club-please-review-this-a-1-4-sheet-lemon-cake-with-raspberry-filling-cover-in-fondant-and-hand-painted-i-carved-on-three-sides-to-give-more-of-a-book-look-the-tulip-was-my-first-attempt-at-a-wired-flower/

4 replies
enga Posted 5 Apr 2013 , 5:44pm
post #2 of

I would say  about $4.50-5.00 per slice because of fondant and hand painting maybe more to $5.00 because of the gum paste work.

 

enga Posted 6 Apr 2013 , 1:04pm
post #3 of

icon_wink.gif
 

bikemom3 Posted 6 Apr 2013 , 1:08pm
post #4 of

AThanks so much for your response. My daughter always fusses at me for undervaluing my work....and now I guess she's right....though I won't tell HER that. :smile:

-K8memphis Posted 6 Apr 2013 , 2:12pm
post #5 of

that cake rocked the house

 

first wired flower huh--very good

 

it is difficult when daughter's have the best advise

 

when my daughter was a wee toddler my bother said,

"when she figures out she's smarter than you it's all over"

 

it's been 'all over' for a looooong time hahahahha

 

icon_lol.gif

Quote by @%username% on %date%

%body%