car1979 Posted 19 Mar 2013 , 9:25pm
post #1 of

AHi I made this cake today i have charged £35 is this to deer/cheap any suggestions on what could be done to make it better I still have a lot to learn and would welcome the advice[IMG]http://cakecentral.com/content/type/61/id/2955363/width/200/height/400[/IMG]

8 replies
Annabakescakes Posted 19 Mar 2013 , 9:48pm
post #2 of

I don't know how much that is, as I am in the US, but I have to say it is SO CUTE!! (And copyright laws don't allow for you to charge for this design:-D )

manddi Posted 19 Mar 2013 , 11:26pm
post #3 of

AI think the exchange rate is close to 1.5 so roughly about $50. How many servings is it? However, Annabakescakes is right about the copyright laws.

car1979 Posted 20 Mar 2013 , 7:13am
post #4 of

AHi it's an 8 inch cake i think I'll have to look into copyright lol keep forgetting about it

car1979 Posted 20 Mar 2013 , 9:07am
post #5 of

ARegarding copyright (character cakes) if I put in my terms and conditions that I only charge for ingredients, time and fees and not for the design of the character cake due to copyright will this cover me for selling them

manddi Posted 20 Mar 2013 , 12:43pm
post #6 of

ANope. If that were the case everyone would be doing it. What you can do is use toys since you would have already paid the licensing fees when you bought the toy.

Crazy-Gray Posted 20 Mar 2013 , 1:44pm
post #7 of

I would have charged £40 for a 7" base cake plus whatever the wee birdies would cost to buy; looking at Asda they're about £12-20 for a set.

 

It would help you to work out how much it cost you to make (dont forget cake board and fuel for the car if you delivered it) and then how long it took you (including baking and clearing up) and divide the proffit by your hours; see what 'wage' you earned.

 

As a quick go-to price I once worked out a conservative total cost of £1.20* per oz of flour used in a pound cake recipe with, BC, jam and sugarpaste (fondant) covered cake plus £2.50 for cake board and box, that lets me do a quick calculation of "it won't cost me more than £x, cakes around here sell for about £y, and that leaves me £z as a wage: is that worth it for me?!"

 

(* so a 4" tall 7" round pound cake for me uses 10oz flour: 10oz x £1.20 is £12 + 2.50 for my box and board = £14.50 cost; leaving me with £25.50)

V_Dizzle Posted 20 Mar 2013 , 8:13pm
post #8 of

That is what I did with my angry birds cake. I bought toys, that way I wasn't copying anything!

This is my very first cake! Nutty Buddys and sugar wafers for the blocks. I used Cookes and Cream Hersey candies for the rocks. The Slingshot and Figurines I bought. The cake is a 3/4 sheet (18x12x2) and is half chocolate and half vanilla pound cake. Iced which vanilla and chocolate buttercream

 

 

car1979 Posted 20 Mar 2013 , 9:16pm
post #9 of

AThank think i will start getting toys

Quote by @%username% on %date%

%body%