conchita Posted 27 Sep 2012 , 4:01am
post #1 of

I went tomy local store today they had a sale for Duncan Hines
only $1.00 and ofcourse I was so happy and I went to get
a lot of boxes and by the time that I was getting ready to pay I notice
they were a few at $1.00 and some of them regular price and i ask
the cashier and she mention that only the regular flavors were $1.00 and the rest regular price.

so I guess the regular flavors are chocolate,white,and yellow
ant the rest are signature flavors.
I want to know if this is a new thing or what? the cashier also mention
the sizes. she said the regular flavors are smaller and the signature flavors
are a little bigger.
what's up with that?

5 replies
steplite Posted 27 Sep 2012 , 4:26am
post #2 of

I went to the store today too. The Food4less had all Duncan Hines on sale for a $1.00. I bought all the 18.25 boxes that was left about 20. I'm not going to worry about them going smaller. I'll just make more cakes from scratch.

conchita Posted 5 Oct 2012 , 12:20am
post #3 of
Quote:
Originally Posted by steplite

I went to the store today too. The Food4less had all Duncan Hines on sale for a $1.00. I bought all the 18.25 boxes that was left about 20. I'm not going to worry about them going smaller. I'll just make more cakes from scratch.




that's cool I need to go were you live because at my food4less only regular flavors were $1.00
yellow,white and chocolate and rest regular price icon_confused.gif

steplite Posted 5 Oct 2012 , 1:36am
post #4 of

Food4less has Duncan Hines for .$88 now. And so does Ultra foods. I used a mix last week and just used one cup from the second box to make up the volume difference.

DeniseNH Posted 5 Oct 2012 , 3:37am
post #5 of

DH vowed not to go up on their prices but instead went down on the contents of the boxes by about a cup which sent all of us into a tizzy and threw off our tried and true WASAC recipes - not to mention the Cake Doctor Recipe books. Then they pulled a real dirty trick and increased the price. Pillsbury and Betty Crocker followed suit. So I too am trying out homemade recipes. I'm putting the dry ingredients into baggies then all I have to do is add the wet ingredients - very similar to using a box and it doesn't cost anywhere near the $1,50 I'm now paying per box. With bargain boxes, please look at the expiration date - stores will only put on sale those boxes nearing the end of their shelf life.

saraek Posted 5 Oct 2012 , 1:16pm
post #6 of

I found DH cheaper at Meijer... $1.58 for the Signature flavors and less for the regular! I also noticed that the Signature boxes are still 18.25oz while the regular flavors went to 16. I don't use WASC doctored, but another doctored recipe so I haven't noticed much difference in baking or flavor.

Quote by @%username% on %date%

%body%