Foolhardyheroes Posted 9 May 2012 , 8:52pm
post #1 of

Does anyone use the kitchen pasta rolling attachment for fondant? I was thinking about investing in one. But Im curious... Is it worth it? I found one on amazon for about 100 bucks. But I dont want to throw 100 bucks away either! What are ur guys opinions?

11 replies
tiggy2 Posted 9 May 2012 , 9:44pm
post #2 of

I use mine all the time but $100 seems high to me. Bed Bath and Beyond has them cheaper and you can use their 20% coupon.

artmojo1975 Posted 9 May 2012 , 9:56pm
post #3 of

Diddo to Glenda's comment about using it all the time & the Bed Bath & Beyond coupon. That's how I got mine and you will find once you have one you will use it all the time. I love how I always have a consistant thickness to my fondant or gumpaste pieces.
Jo-Anne

Price Posted 9 May 2012 , 10:22pm
post #4 of

I also use mine to get the consistent thickness. Much better than a hand crank roller.

Foolhardyheroes Posted 9 May 2012 , 11:01pm
post #5 of

Thank you everyone! Im def gonna check out bed bath and beyond! Has anyone had issues with sticking or jamming in the machine? I used a hand crank once but didnt have much luck. But it wasnt mine so i didnt really have time to figure it all out.

tiggy2 Posted 9 May 2012 , 11:03pm
post #6 of

Dust both sides of your fondant/gumpaste generously with cornstarch/powdered sugarm ixture and you wont have any sitcking problems.

Annie70 Posted 9 May 2012 , 11:21pm
post #7 of

Can you use it for cut out cookies?

Foolhardyheroes Posted 9 May 2012 , 11:30pm
post #8 of

Thanks Tiggy Ill remember that! thumbs_up.gif

sweetcakes Posted 12 May 2012 , 4:19am
post #9 of

i ordered mine online from Macys, shopped through ebates and got 6% cash back, it was on sale at the time, but check there anyway, not sure what their price is now. I paid $71.

sweetcakes Posted 12 May 2012 , 4:20am

i ordered mine online from Macys, shopped through ebates and got 6% cash back, it was on sale at the time, but check there anyway, not sure what their price is now. I paid $71.

costumeczar Posted 12 May 2012 , 2:31pm

I'd pay $100 for another one in a minute, it saves my back when I have to roll out gumpaste really thin. But cheaper is better icon_wink.gif

ajwonka Posted 21 May 2012 , 12:16am

This has been on my wishlist for months! I'm convinced! Bed, Bath, and Beyond here I come!

Quote by @%username% on %date%

%body%