Dh Cake Mix In 50# Bags

Business By MimiFix Updated 13 Feb 2012 , 2:58am by Addison0306

MimiFix Posted 3 Feb 2012 , 12:18am
post #1 of 12

Just received the latest copy of Modern Baking trade magazine. Full page ad states, "Introducing Duncan Hines Professional Cake Mix, now in 50 lb. package."

11 replies
msthang1224 Posted 3 Feb 2012 , 4:19am
post #2 of 12

Hi,

Which volume is the ad currently in?

Johnica10 Posted 3 Feb 2012 , 4:30am
post #3 of 12

Hi,

I just found this online http://www.duncanhines.com/professional

Hope it helps icon_wink.gif

jason_kraft Posted 3 Feb 2012 , 4:41am
post #4 of 12

You can only buy it from Bakemark (a national distributor) but they have locations in most major metro areas and allow cash & carry if you pick up.

http://www.yourbakemark.com/contact/branches.html

MimiFix Posted 3 Feb 2012 , 1:34pm
post #5 of 12
Quote:
Originally Posted by Johnica10

Hi,

I just found this online http://www.duncanhines.com/professional

Hope it helps icon_wink.gif




Yes, that's the website in the ad.

Johnica10 Posted 3 Feb 2012 , 3:13pm
post #6 of 12

I requested pricing information last night, but have not heard anything as of yet.

Addison0306 Posted 12 Feb 2012 , 9:38pm
post #7 of 12

Anyone hear back from them?

Johnica10 Posted 12 Feb 2012 , 11:34pm
post #8 of 12

I got an email from a distributor that is closest to me, he said that a sales person would contact me shortly, well I am still waiting! ticktockticktock I am going to email them back and see what they say...I will keep you posted.

Addison0306 Posted 12 Feb 2012 , 11:59pm
post #9 of 12

I filled out a form but haven't gotten a response. Thanks for keeping me posted!

Johnica10 Posted 13 Feb 2012 , 12:07am
post #10 of 12

I just sent them an email

hamie Posted 13 Feb 2012 , 1:31am
post #11 of 12

They called me back, but I do not have a tax id so they refered me to a local cake shop that can order. It is more expensive than dawn, which is $84 for 50 pounds. They did not have any exact price, just more than dawn.

Addison0306 Posted 13 Feb 2012 , 2:58am
post #12 of 12

Hmmm it's basically $1 per lb buying by the box at the grocery store!

Quote by @%username% on %date%

%body%