$75 For A Cake To Feed 100 Ppl

Decorating By Heatherly30 Updated 27 Nov 2011 , 2:34am by mickey35

Heatherly30 Posted 25 Nov 2011 , 1:21pm
post #1 of 11

I have been asked to make a cake for a friend's company Christmas party. Their budget is about $75 but cake needs to serve 100. Does this seem reasonable?

10 replies
msulli10 Posted 25 Nov 2011 , 1:36pm
post #2 of 11

Only if it's a sheet cake with limited decorations and then that's stretching it. Tell her you can do something smaller and she can go to Costco for a cake to serve the rest of the crowd.

mickey35 Posted 25 Nov 2011 , 1:55pm
post #3 of 11

Wow, that's a $1.33 a serving. Seems unreasonable to me.

cakeyouverymuch Posted 25 Nov 2011 , 2:07pm
post #4 of 11
Quote:
Originally Posted by mickey35

Wow, that's a $1.33 a serving. Seems unreasonable to me.




Ummmm. . . .no. . . . $75 divided by 100 servings is 0.75 per serving.

NO, that does NOT sound reasonable.

BizCoCos Posted 25 Nov 2011 , 3:26pm
post #5 of 11

Well, if you buy 3 cake mixes doctor it a little and decorate it with a stencil /powered sugar, then it's reasonable, lol

Noobz Posted 25 Nov 2011 , 3:43pm
post #6 of 11

No way, thats criminal!

inspiredbymom Posted 25 Nov 2011 , 4:24pm
post #7 of 11

Gee, I hear that ALL the time. I have $30 for a cake to feed 50 and oh, by the way, I would like it to be a 3D covered in fondant with tons of handcut gumpaste and fondant do dads all over it. I'm getting real good at saying no. However, I always try to give them other options. I've only had 2 people that haven't been happy with the "other options" and went elsewhere. It has reduced my stress because it upset me to work so hard and make nothing to cover my time. Good luck!

Heatherly30 Posted 25 Nov 2011 , 4:44pm
post #8 of 11

Thanks for the input. I don't sell many cakes, but that seemed low to me. I want the experience, but not the stress. I think I will present a counter offer and go from there. I just really wish ppl could understand the time that goes into it.

Texas_Rose Posted 25 Nov 2011 , 4:59pm
post #9 of 11

If somebody told me they needed cake for 100 and had a budget of $75, I'd point them toward Walmart or Costco. $75 would just about cover my ingredients and supplies.

You've got some lovely cakes in your photos, definitely nice enough to attract customers if you want to sell cakes.

kel58 Posted 25 Nov 2011 , 5:18pm
post #10 of 11

Certainly not a reasonable budget. I'm guessing that they usually purchase their cakes from somewhere list costco that has a crazy low per serving price.

mickey35 Posted 27 Nov 2011 , 2:34am
post #11 of 11

@cakeyouverymuch, you're right on the math.

Quote by @%username% on %date%

%body%