Cakeboss Pricing Question

Business By rlowry03 Updated 2 Sep 2011 , 3:29pm by rlowry03

rlowry03 Posted 2 Sep 2011 , 2:12am
post #1 of 5

I watched the cakeboss video, and I noticed that it has the ability to cost out recipes. It said something about having an ingredient converter, so I'm wondering if this means that I can enter that I buy 5 lbs of sugar for $xx, and in a certain recipe I use 1 Cup. Can it translate the cost of 1 cup from 5 lbs?

Or if I buy meringue powder that has the weight on the box, can I enter the price and size of the box and then enter the measurement I use if it's in teaspoons? Or do I have to weigh out a teaspoon?

4 replies
sillywabbitz Posted 2 Sep 2011 , 2:36am
post #2 of 5

That is exactly what it means and it is amazing. I love my CakeBoss software. It's so easy for me to determine how much my regular vs premium flavors cost me out of pocket so I know how to charge accordingly. My Cake Boss software is right up there with my Agbay as far as my favorite cake toolsicon_smile.gif

DALIG Posted 2 Sep 2011 , 3:19pm
post #3 of 5

now that you mention it I am just starting to figure it out and
I am having a problem with a recipe it calls for
2 2/3 cups of flour but when i put it in it never pops up the price and I dont know how to put it in I buy the 10 lb flour for $8 and how can I put it in?
Thanks

kelleym Posted 2 Sep 2011 , 3:25pm
post #4 of 5

Please email [email protected] with support questions. thumbs_up.gif

rlowry03 Posted 2 Sep 2011 , 3:29pm
post #5 of 5

I think this is definitely going on my christmas wish list!

Quote by @%username% on %date%

%body%