Cakeboss Pricing Question

Business By rlowry03

rlowry03 Posted 2 Sep 2011 , 1:56am
post #1 of 1

I watched the cakeboss video, and I noticed that it has the ability to cost out recipes. It said something about having an ingredient converter, so I'm wondering if this means that I can enter that I buy 5 lbs of sugar for $xx, and in a certain recipe I use 1 Cup. Can it translate the cost of 1 cup from 5 lbs?

Or if I buy meringue powder that has the weight on the box, can I enter the price and size of the box and then enter the measurement I use if it's in teaspoons? Or do I have to weigh out a teaspoon?

0 replies

Quote by @%username% on %date%