Price

Baking By Mandyjb74 Updated 26 Aug 2011 , 4:54pm by jason_kraft

Mandyjb74 Posted 26 Aug 2011 , 4:41pm
post #1 of 2

Can I ask some advice from those with much more experience than me. I normally make and sell large cakes but have been asked to make 18 red velvet cupcakes with cream cheese frosting for someone and I have never sold cupcakes before (made loads lol) and I'm not really sure what to charge. Can I ask what you would charge for these

1 reply
jason_kraft Posted 26 Aug 2011 , 4:54pm
post #2 of 2

I would charge your ingredient cost + labor cost + per-order overhead + a 20-30% profit margin.

In our experience cupcakes tend to be less labor-intensive than cakes, so we charge $30/dozen and up. (This includes the cost of renting a commercial kitchen, since here in CA it is illegal to sell homemade food.)

Quote by @%username% on %date%

%body%