How To Cost Out Extracts?

Business By jvega21 Updated 25 Aug 2011 , 4:24pm by jvega21

jvega21 Posted 25 Aug 2011 , 6:18am
post #1 of 4

Hi,

Costing out my items and am stumped on how to cost this out. It cost $2.68 for 2 oz and most recipies call for 1 tsp., how much would this be? I have actually weighed it on a scale as I add it to a mix and it is 0.01 of an ounce.
doing the math 2.68/0.01=268...so is that $0.03 for a tsp?

3 replies
scp1127 Posted 25 Aug 2011 , 8:12am
post #2 of 4

There are 12 tsp in 2 ox, so 2.68 divided by 12 = .22 cents per tsp.

MimiFix Posted 25 Aug 2011 , 12:21pm
post #3 of 4

When figuring out cost of goods it's important not to confuse weight ounces with volume ounces. For instance, a one pound container (16 ounces) of raisins by weight has approx 3 cups (24 ounces) of raisins by volume.

jvega21 Posted 25 Aug 2011 , 4:24pm
post #4 of 4

Thank you for the clarification! This helps.

Quote by @%username% on %date%

%body%