Pricing Flowers And Figures

Decorating By KimLynnC Updated 25 Jul 2011 , 2:13pm by TexasSugar

KimLynnC Posted 22 Jul 2011 , 6:04pm
post #1 of 9

Hello everyone. I now understand that most of you price your cakes per serving. Say for example $3 for buttercream and $4 for fondant. So is that for a plain cake no added decorations? How do you charge for figures or flowers? Do you charge so much per flower or just so much for flowers overall? What if all they want is a bow topper, how do you price that? What if they want a cute fondant monkey on their child's cake? Also what if they want a buttercream cake with fondant stripes or polka dots?
Thanks in advance for any advice it would be greatly appreciated.

8 replies
Crazboutcakes Posted 22 Jul 2011 , 6:40pm
post #2 of 9

I charge differently depending on the complexity of the design. I my photos the ones that I can rememeber for example, the bingo one was cheaper because not alot of detail but the multi colored one more expensive because of detail. I try to scale it on how much time, supplies and effort that goes into the detail of the project. There is really no scientific way to measure what the job is worth, it is what you feel your worth. HTH

jason_kraft Posted 22 Jul 2011 , 7:01pm
post #3 of 9

We set flat prices for single tier cakes. Our multi-tier cakes are priced per-serving, and the base price is without decorations. Any custom decorations would add to the per-serving price (or the flat price if the decoration is for a single tier cake) based on how much time it would take to do them. This isn't an exact science so we tend to overestimate how much labor is involved when setting a price.

KimLynnC Posted 22 Jul 2011 , 7:18pm
post #4 of 9

Ok I think I am starting to get it. Can someone give me an example of how they would price this cake so I can get a better understanding? http://cakecentral.com/gallery/1915110
It is just a simple buttercream and the owl is fondant. I can't remember how long it took to make the owl it was pretty easy so lets just say it took 30 mins. It is a 10" and 6" so according to Wilton that is 40 servings. If I charge $3 per buttercream serving then that is $120. How much extra would you charge for the owl?

jason_kraft Posted 22 Jul 2011 , 7:49pm
post #5 of 9

Our pricing for multi-tier cakes starts at $5/serving (in CA it is illegal to sell cakes made from home so we need to pay for rent at a commercial kitchen). We would probably charge $5.50/serving for that cake, or $220.

KimLynnC Posted 22 Jul 2011 , 9:56pm
post #6 of 9

Thanks for your help. I understand how to price the cake I just don't know how to price the figure.

jason_kraft Posted 22 Jul 2011 , 11:21pm
post #7 of 9

In this case if the figure took 30 minutes, our cost for the figure would be $16 (based on $1 of ingredients, an hourly wage of $15, and hourly kitchen rental free of $15). Add 25% for your profit margin and you get a price of $20. Since the cake is 40 servings, that works out to $20/40 = $0.50 per serving. Add that to the basic price of $5/serving and you get $5.50/serving.

Alternatively you could just say add $20 for the figure to the final price of the cake instead of converting it to a per-serving price.

kakeladi Posted 23 Jul 2011 , 12:09am
post #8 of 9

...........give me an example of how they would price this cake ...........

To me since there are NO other decorations besides the owl there would be no extra cost.

If one were to add say a dozen flowers and/or a 3-d tree then the 'basic' price per serving would be about 25-50 cents more.

Other examples from my pix: http://cakecentral.com/gallery/1378604
http://cakecentral.com/gallery/1358653; http://cakecentral.com/gallery/1332858
http://cakecentral.com/gallery/1300429
for these ^^^ I would charge $3.50 per serving.

TexasSugar Posted 25 Jul 2011 , 2:13pm
post #9 of 9
Quote:
Originally Posted by kakeladi

...........give me an example of how they would price this cake ...........

To me since there are NO other decorations besides the owl there would be no extra cost.

If one were to add say a dozen flowers and/or a 3-d tree then the 'basic' price per serving would be about 25-50 cents more.




I agree. If the figure is the only decoration on the cake, then I wouldn't charge extra. If it didn't have the figure on it you would have been giving them a plain cake.

Quote by @%username% on %date%

%body%