Dessert Buffet Pricing?

Decorating By bunny520 Updated 19 Jul 2011 , 1:55am by countrycakes

bunny520 Posted 30 Jun 2011 , 12:42pm
post #1 of 6

hello! i need to do a dessert buffet with all small items (choc covered strawberries, mini cupcakes, cake pops, etc) and im wondering how to price them. the customer is a good customer and wants to have me price by the dozen so she can get an idea how much to order. how much should i charge per dozen for these? there is NOTHING else included either...no setting up, no linens, no utensils, etc. everything will be displayed on her own platters at her house for her daughters grad party...so i dont need to worry about charging for that stuff! i just would like some input as to what to charge for a dozen treats! thanks so much in advance!

5 replies
Jennifer353 Posted 4 Jul 2011 , 9:50am
post #2 of 6

This is not going to be much use really (I'm a hobby baker among other reasons!) but since you dont have any other responses it might give you a starting place... I assume you normally charge for cakes? How do you work out the prices for those? Can you use a similar formula and go from there? I would think from looking at the things you will be supplying, your time will be the biggest cost

costumeczar Posted 4 Jul 2011 , 12:27pm
post #3 of 6

The time to make little things like that is a lot higher than the time to make one large cake, so be careful. Jennifer's right to start with the way that you price out your cakes, but if you don't add in extra for the time it will take, and the time it takes to package up all the little items, you'll end up kicking yourself.

bunny520 Posted 10 Jul 2011 , 12:42am
post #4 of 6

Thanks for the responses! i figured out a good price for each. i dont have to individually package any of them so i wasnt worried about that (thank goodness!). my biggest hurdle was finding a standard price for each dozen, seeing as some stuff is easy and quick (choc strawberries) but others take time (cake pops). i chose a price that i liked and she was happy! thanks again for the responses!!!

scp1127 Posted 10 Jul 2011 , 4:23am
post #5 of 6

Just another idea for pricing: On some items it may be more cost-effective to price by the recipe. Figure out how many a recipe makes and sell it as $XX per x pieces.

countrycakes Posted 19 Jul 2011 , 1:55am
post #6 of 6

thumbs_up.gif I have been contacted to do a 50th wedding anniversary party for 200 in September...I am working on the same ideas! Smaller more detailed things take way more time than a cake.....oy! icon_smile.gif

Quote by @%username% on %date%

%body%